Francja: Przeszukania w największych bankach. Powodem podejrzenia o pranie pieniędzy

Biznes
Francja: Przeszukania w największych bankach. Powodem podejrzenia o pranie pieniędzy
Wikimedia Commons/Bretwa - Own work, CC BY-SA 4.0
Widok na paryską dzielnicę La Defense

Francuscy i niemieccy śledczy przeszukują pięć banków mających siedziby w paryskiej dzielnicy finansowej. Działania prowadzą w ramach śledztwa dotyczącego masowych oszustw podatkowych i prania pieniędzy. Według gazety "Le Monde" przeszukiwane banki to Societe Generale, BNP Paribas, Exane, Natixis i HSBC.

Około 150 śledczych wraz z sześcioma niemieckimi prokuratorami, przeprowadzało od wtorku rano przeszukania w paryskiej dzielnicy La Defense - podała w oświadczeniu prokuratura finansowa.

 

Naloty są następstwem pięciu wstępnych dochodzeń, które zostały wszczęte w grudniu 2021 roku w związku z praniem pieniędzy i poważnymi oszustwami podatkowymi związanymi z wypłatami dywidend - przekazuje AFP.

 

ZOBACZ: Francja: Protesty przeciwko zmianom w prawie migracyjnym. Brutalny mord w tle reformy

 

Operacja "wymagała kilku miesięcy przygotowań", jak podano w oświadczeniu. Rzecznik Societe Generale potwierdził AFP, że francuski bank był przeszukiwany przez władze. Dodał jednak, że nie zna przyczyny.

Skandal finansowy we Francji

Postępowanie jest wynikiem ujawnionego przez "Le Monde" w 2018 r. skandalu finansowego, w wyniku którego państwo traci co roku kilka miliardów euro wpływów z podatków.

 

Podejrzewa się, że kwoty osiągnęły 140 miliardów euro (151 miliardów dolarów) w okresie 20 lat.

an/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie