Ziobro broni węgla i górników: Wiatraki nie dają bezpieczeństwa. Wiatr raz wieje, a raz nie

Polska
Ziobro broni węgla i górników: Wiatraki nie dają bezpieczeństwa. Wiatr raz wieje, a raz nie
Polsat News
Zbigniew Ziobro deklarował obronę polskiego węgla i energetyki węglowej przed kopalnią "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju

- Będziemy bronić górnictwa jako strategicznej gałęzi polskiego przemysłu - deklarował w Jastrzębiu-Zdroju minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro podkreślił, że energetyka węglowa to najtańsza energia potrzebna polskiej gospodarce i obywatelom. - Wiatraki nie dają bezpieczeństwa energetycznego, bo wiatr raz wieje, a innym razem nie wieje - dodał lider Solidarnej Polski.

- To nie jest przypadek, że jesteśmy tutaj dzisiaj razem z górnikami - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Jastrzębiu-Zdroju przed kopalnią "Zofiówka". - Konsekwentnie bronimy polskiego węgla, polskich kopalni, najtańszego prądu i najtańszej energii dla Polaków - mówił prokurator generalny.

Ziobro: węgiel, gaz i atom gwarantują bezpieczeństwo

Według niego ostatni kryzys energetyczny dowiódł, że "likwidacja kopalń i energetyki opartej na węglu jest niezwykle kosztowna dla polskiego państwa i dla rachunków, które Polacy dostają co miesiąc".

 

- Kryzys za naszą wschodnią granicą udowodnił, że suwerenność, bezpieczeństwo energetyczne, tani prąd, to jest właśnie węgiel - mówił Ziobro.

 

- Tak zwane wiatraki, które fundują nam zachodnie koncerny, nie dają bezpieczeństwa energetycznego, bo wiatr raz wieje, a innym razem nie wieje - mówił Ziobro podkreślając, że "węgiel to pewne źródło energii, które daje stabilne jej źródło". Dodał, że są trzy takie źródła: węgiel gaz i atom.

 

- Polska węglem stoi, mamy ogromne bogactwo węgla i dlatego tego węgla będziemy bronić będziemy bronic górnictwa jako strategicznej gałęzi polskiego przemysłu i będziemy bronić tez energetyki węglowej - powiedział Ziobro.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro z bronią na konferencji prasowej. Trzymał ją za paskiem

 

- Nasza obecność tutaj ma wymiar symboliczny. To Donald Tusk i jego ekipa rządowa jeszcze niedawno kazali strzelać do górników właśnie w Jastrzębiu - mówił prokurator generalny. - A dzisiaj ten sam Donald Tusk przebiera się niczym wilk w owczą skórę i udaje, że jest przyjacielem polskich górników i górnictwa oraz energetyki węglowej - powiedział.

 

Dodał, że ta "hipokryzja i zakłamanie nie wymagają tutaj na Śląsku głębszego komentarza".

 

- Nie pozwolimy, aby górników okłamywać, nie pozwolimy też, by likwidować polskie kopalnie, miejsca pracy na Śląsku, cały przemysł okołogórniczy. To są setki tysięcy miejsc pracy - dodał.

 

Przypomniał, że jest to program Solidarnej Polski, a partia w 2021 roku sprzeciwiła się już planom przedstawionym skrótowo przez rząd związanym z likwidacją części energetyki węglowej. - Bieg wydarzeń pokazał, że mieliśmy rację - mówił Ziobro. - Tania energia to jest konkurencyjna polska gospodarka - powiedział.

Woś: Tusk nie będzie robił w ciula Ślązaków

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś przypomniał, że w Jastrzębiu doszło do podpisania Porozumień Jastrzębskich.

 

- Pokazaliśmy, że twardo negocjując na forum UE jesteśmy w stanie więcej zyskać - powiedział, podkreślając, że Solidarna Polska jest za negocjowaniem obrony węgla i polskiego górnictwa.

 

Woś domagał się, by UE wpisała na listę zasobów strategicznych Wspólnoty cały węgiel bez rozróżnienia czy jest on koksujący czy niekoksujący. Dodał, że obecnie na energetykę węglowa przestawia się Japonia.

 

ZOBACZ: Małgorzata Wassermann: Wymiar sprawiedliwości czeka dopiero prawdziwa, dogłębna reforma

 

- Będziemy zdeterminowani. Wszystkie kłamstwa Tuska, których tyle padło na Śląsku, spotkają się z naszą ripostą - powiedział, zapowiadając obronę "racjonalnej energetyki" i "racjonalnej ochrony środowiska" oraz "polityki energetycznej, a nie ideologicznej".  - Tusk nie będzie robił w ciula Ślązaków - dodał. 

 

- Unia Europejska próbuje zrobić jakiś skansen - mówił Woś przypominając, że Wspólnota odpowiada za 8 proc. emisji światowej dwutlenku węgla.

 

- Chińczycy mają jedną trzecią i to, co UE uda się zredukować to Chińczycy nadrabiają - dodał.

 

Politycy Solidarnej Polski rozpoczęli w niedzielę cykl spotkań na Śląsku, by walczyć tam z "kłamstwami Tuska". 

 

WIDEO: Zbigniew Ziobro o górnictwie węgla w Jastrzębiu-Zdroju

 

Bosak o Solidarnej Polsce: W rządzie robią to, co krytykują

Krzysztof Bosak odniósł się w "Graffiti" do konferencji Ziobry i Wosia. Został zapytany, czy ta Solidarna Polska może być koalicyjnym partnerem dla Konfederacji.

 

- Absolutnie nie. W mojej ocenie Solidarna Polska jest jedną z najbardziej "hipokrytycznych" partii w polskiej polityce. Uczestniczy w rządzie, który literalnie robi to wszystko, co skrytykowali - odpowiedział.

 

Przypomniał, że rząd od zeszłego roku wypłaca "miliardowe dopłaty do redukcji wydobycia węgla w Polsce", jak również podpisał tzw. porozumienia społeczne "o likwidacji górnictwa do zera".

 

ZOBACZ: Krzysztof Bosak: "Piątka Mentzena" nie istnieje. To nie są jego poglądy

 

- Rozpisany kalendarz pod presją Unii Europejskiej - mówił.

 

W ocenie Bosaka to obecny rząd pozamykał kopalnie, w których można byłoby jeszcze wydobywać węgiel. Jako przykład wskazał kopalnię Sośnica-Makoszowy.

 

- Kopalnie były zalewane lub infrastruktura była wysadzana, aby nie dało się ich otworzyć. (Rząd) blokuje uruchomienie nowych kopalń przez prywatnych inwestorów, aby nie okazało się, że jest możliwe efektywne ekonomicznie wydobywanie węgla w Polsce - stwierdził Bosak.

 

WIDEO: Bosak w "Graffiti" o Ziobrze i Solidarnej Polsce

 

hlk/Polsat News/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie