USA. Strzelanina w prywatnej, chrześcijańskiej szkole. Nie żyje troje dzieci i troje dorosłych

Świat
USA. Strzelanina w prywatnej, chrześcijańskiej szkole. Nie żyje troje dzieci i troje dorosłych
Nashville Police
The Covenant School

Co najmniej sześć osób zginęło w strzelaninie, do której doszło w poniedziałek rano w szkole chrześcijańskiej w Nashville (USA). Wśród ofiar jest troje dzieci i napastniczka. Na razie nie wiadomo, dlaczego zaatakowała uczniów - podje Reuters.

Policja poinformowała, że do strzelaniny doszło w The Covenant School po godz. 10.

Sześć ofiar strzelaniny

- Funkcjonariusze słyszeli strzały dochodzące z drugiego piętra szkoły - powiedział dziennikarzom Don Aaron, rzecznik Departamentu Policji Metropolitan Nashville. Zginęło sześć osób - troje dorosłych i troje dzieci. 

 

 

Wśród ofiar jest też napastniczka. To 28-letnia kobieta, mieszkanka Nashville. Zastrzelił ją jeden z policjantów, który wkroczył do szkoły. - Napastniczka miała co najmniej dwa karabiny półautomatyczne i pistolet - powiedział Aaron. 

 

Wcześniej straż pożarna w Nashville poinformowała na Twitterze, że pojawiła się na miejscu zdarzenia i że jest wiele rannych. 

 

Covenant School, założona w 2001 roku, jest duszpasterstwem Covenant Presbyterian Church w Nashville. Uczy się tam około 200 osób w wieku od przedszkola do szóstej klasy. 

Biden: Musimy zrobić więcej, by powstrzymać przemoc z użyciem broni

W oświadczeniu po ataku prezydent USA Joe Biden wezwał Kongres do uchwalenia zakazu sprzedaży broni szturmowej.

 

- Musimy zrobić więcej, by powstrzymać przemoc z użyciem broni. To rozrywa nasze społeczności - powiedział Biden w Białym Domu. - Ponownie wzywam Kongres do uchwalenia mojego zakazu posiadania broni szturmowej - dodał.

 

- Ile jeszcze dzieci musi zostać zamordowanych, zanim Republikanie w Kongresie wstąpią i podejmą działania, aby uchwalić zakaz posiadania broni szturmowej, zamknąć luki w naszym systemie sprawdzania pochodzenia lub wymagać bezpiecznego przechowywania broni? - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre przed wystąpieniem Bidena.

Masowe strzelaniny w amerykańskich szkołach

Masowe strzelaniny są powszechne w Stanach Zjednoczonych, ale kobieta-napastnik to rzadkość. Tylko cztery ze 191 masowych strzelanin skatalogowanych od 1966 roku przez The Violence Project, ośrodek badawczy non-profit, zostały przeprowadzone przez kobietę.

 

ZOBACZ: USA. Strzelanina w Kolorado. Nie żyje pięć osób, 18 jest rannych

 

Według K-12 School Shooting Database, strony internetowej założonej przez badacza Davida Riedmana, w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku doszło do 89 strzelanin w szkołach, definiowanych jako użycie broni palnej na terenie szkoły.

 

W zeszłym roku miały miejsce 303 takie incydenty, najwięcej od 1970 roku, od kiedy gromadzone są dane.

pgo/Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie