TikTok nie dla urzędników. Jest rekomendacja Rady ds. Cyfryzacji

Polska
TikTok nie dla urzędników. Jest rekomendacja Rady ds. Cyfryzacji
Polsat News
Józef Orzeł

Rada ds. Cyfryzacji zaleca, by urzędnicy nie łączyli na urządzeniach służbowych aplikacji prywatnych i tych wykorzystywanych do pracy. - Dzisiejsza rekomendacja jest taka, żeby na telefonach służbowych urzędników administracji państwowej nie było, obok aplikacji służbowych, TikToka i innych serwisów społecznościowych - powiedział w rozmowie z Polsat News przewodniczący rady Józef Orzeł.

W poniedziałek Rada ds. Cyfryzacji zajęła się tematem TikToka - chińskiej aplikacji, której zakazują używać urzędnikom kolejne, zachodnie państwa.

 

- Dzisiejsza rekomendacja jest taka, żeby na telefonach służbowych urzędników administracji państwowej nie było, obok aplikacji służbowych, TikToka i innych serwisów społecznościowych. Żeby nie łączyć służbowych i prywatnych aplikacji - powiedział w rozmowie z Polsat News Józef Orzeł.

 

Przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji, która działa przy ministrze cyfryzacji, wskazał, że "taka zasada prawna jest od dawna, ale nie jest zbyt przestrzegana".

Wyjątek i obietnice TikToka

- To jest tylko rekomendacja dla rządu. (…) Natomiast wyjątek jest bardzo poważny. Mianowicie są urzędnicy, których praca polega na pracy z serwisami społecznościowymi, w tym TikTokiem. Więc oni oczywiście mogą mieć tę aplikację na telefonach służbowych, ale nic więcej - dodał.

 

ZOBACZ: Radosław Fogiel pyta na TikToku: "Za co nienawidzicie PiS?". Tysiące odpowiedzi

 

- Takie zarządzenia podjęły i rząd amerykański, i Komisja Europejska, i chyba pięć państw UE - mówił dalej Orzeł.

 

Przewodniczący zaznaczył, że wszystkie serwisy społecznościowe pobierają dane w celach biznesowych. TikTok jest chiński. - A w Chinach jest prawo, które nakazuje wszystkim chińskim firmom, wszystkim obywatelom, nieograniczoną współpracę z organami państwa, w tym bezpieczeństwa - wskazał.

 

Orzeł zaznaczył też, że rekomendacja może ulec zmianie jeśli TikTok wykona swoją obietnicę i przeniesie dane z europejskich krajów na serwery pracujące w Europie, a więc podlegające prawu europejskiemu.

jk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie