Służby zatrzymały rosyjskiego szpiega. Przyznał się do winy i opisał szczegóły

Polska
Służby zatrzymały rosyjskiego szpiega. Przyznał się do winy i opisał szczegóły
Polsat News
Zatrzymany dostarczał zdobyte informacje Rosji

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała kolejne dwie osoby pracujące na rzecz obcych wywiadów. Zatrzymani w ostatnich tygodniach cudzoziemcy pracowali dla Rosji i Białorusi. W Polsce prowadzili działalność rozpoznawczą - informuje w poniedziałek Biuro Koordynatora Służb Specjalnych.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała kolejnego podejrzanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Mężczyzna został zatrzymany, w prokuraturze usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa. Zgodnie z decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące - informują służby w poniedziałek.

 

Zatrzymany 21 marca cudzoziemiec jest podejrzany o prowadzenie na rzecz rosyjskich służb specjalnych działań rozpoznawczych. Materiał dowodowy wskazuje, że gromadził on informacje o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskim służbom.

 

ZOBACZ: Białoruś: Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę. Kara śmierci za "zdradę stanu"

 

W czasie czynności prokuratorskich podejrzany przyznał się do popełnionego przestępstwa, opisał szczegóły swoich działań oraz okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r.

 

SKW zatrzymała białoruskiego szpiega

Podejrzany to już kolejna osoba zidentyfikowana w ostatnim miesiącu przez SKW jako współpracownik obcych służb. 1 marca na podstawie informacji kontrwywiadu wojskowego zatrzymano innego cudzoziemca, pracującego na rzecz białoruskich służb specjalnych.

 

Mężczyzna usłyszał zarzuty prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu. Zgromadzone materiały wskazują, że prowadził rozpoznanie obiektów istotnych dla bezpieczeństwa, w tym związanych z Siłami Zbrojnymi RP.

 

Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

 

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę polskie służby zatrzymały już 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem.

zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie