Białoruś: Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę. Kara śmierci za "zdradę stanu"

Świat
Białoruś: Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę. Kara śmierci za "zdradę stanu"
Reuters
Alaksandr Łukaszenka

Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę, zgodnie z którą na Białorusi wprowadzona zostaje kara śmierci dla urzędników i wojskowych, którzy dopuścili się zdrady stanu - powiadomił w czwartek portal Ukraińska Prawda. Białoruś jest jedynym europejskim krajem, w którym orzekana i wykonywana jest kara śmierci.

Jak powiadomił proreżimowy kanał Puł Pierwogo w serwisie Telegram, Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę "o zmianie kodeksów postępowania karnego". Według reżimowej władzy celem zmiany prawa jest "wzmocnienie przeciwdziałania przestępstwom o charakterze terrorystycznym i antypaństwowym". Władza Łukaszenki o działalność "terrorystyczną" i "działanie na szkodę kraju" oskarżani są opozycjoniści. 

 

ZOBACZ: Paweł Łatuszka: Zachód zapomniał o Białorusi

 

"Ustawa przewiduje rozszerzenie odpowiedzialności karnej za zdradę stanu popełnioną przez urzędnika na wszystkich sprawujących służbę w urzędach publicznych. Jednocześnie za zdradę państwa, popełnioną przez urzędnika lub żołnierza, wprowadza się możliwość zastosowania wyjątkowej kary - kary śmierci" - podano. 


Według nowego prawa za przestępstwa o charakterze antypaństwowym może zostać nałożona kara grzywny do 50 tys., a także z trzech do 10 dni wydłużono okres zatrzymania osób, które podejrzane są o zdradę stanu czy szpiegostwo


"Wprowadza się odpowiedzialność karną za propagowanie terroryzmu, dyskredytację sił zbrojnych, żołnierzy i formacji wojskowych, organizacji militarnych oraz naruszanie ochrony tajemnic państwowych" - przekazano.

Kara śmierci na Białorusi

Portal Ukraińska Prawda przypomniał, że wiosną 2022 roku na Białorusi wprowadzona został kara śmierci za podjęcie próby ataku terrorystycznego. Białoruś jest jedynym europejskim krajem, w którym orzekana i wykonywana jest kara śmierci. 


Kara śmierci obowiązuje na Białorusi od początku istnienia państwa po rozpadzie Związku Radzieckiego.  

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie