Kanada: Złote rybki zagrożeniem dla środowiska. Ludzie spuszczali je w toaletach

Świat
Kanada: Złote rybki zagrożeniem dla środowiska. Ludzie spuszczali je w toaletach
Twitter/Fisheries and Oceans
Złote rybki w Kanadzie

Kanadyjscy naukowcy alarmują, że złote rybki stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego i są niebezpieczne dla rodzimych gatunków ryb. Rozmnażają się w niekontrolowany sposób, a do zbiorników wodnych trafiły między innymi przez toalety, kiedy ludzie chcieli się ich pozbyć ze swoich akwariów.

Kanada ma problem z niekontrolowaną populacją złotych rybek. Gatunek jest popularny wśród amatorów akwariów, którzy hodują je najczęściej jako domowe ozdoby. Hodowla w "niektórych przypadkach kończy się spłukiwaniem w toalecie" - zaznacza gazeta "National Post".

 

Rybki jednak nie giną i przez kanalizację trafiają do naturalnych zbiorników wodnych. Następnie rosną i rozmnażają się w niekontrolowany sposób. "To nie są małe rybki, które można zobaczyć w sklepie zoologicznym" - podkreśla Brian Heise z Uniwersytetu Thompson Rivers.

 

Naukowiec bije na alarm, ponieważ tempo w jakim rozmnażają się złote rybki, jest zagrożeniem dla rodzimy gatunków ryb.

 

"W rzeczywistości stają się dość duże i mają potencjał, aby stać się jeszcze większymi, szczególnie prawdopodobnie w niektórych cieplejszych wodach" - wskazał Heise.

Złote rybki niszczą siedliska wodne rodzimych gatunków

Kanada ma problem ze złotymi rybkami od 2021 roku, więc rządowe agencje podejmują kampanie informacyjne, które mają służyć świadomości, że wypuszczenie przechowywanych w domu rybek może być niebezpieczne dla środowiska.

 

 

Jak wskazuje agencja Fisheries and Oceans, "złote rybki mogą niszczyć siedliska wodne, wyrywając rośliny wodne w poszukiwaniu pożywienia i zmętniając wody, co oznacza mniej światła słonecznego i mniej pożywienia dla naszych rodzimych gatunków. Mogą również rozwijać się w toksycznych algach, a nawet pomagać w toksycznym wzroście glonów".

jk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie