USA. "Potworne zniszczenia" po tornadzie. 26 osób nie żyje

Świat
USA. "Potworne zniszczenia" po tornadzie. 26 osób nie żyje
PAP/EPA/THOMAS GRANING
Mieszkańcy na gruzach domów zniszczonych przez tornado w miejscowości Wren w Mississippi.

26 osób nie żyje po przejściu tornada w stanach Mississippi i Alabama w USA. Burmistrz miasta Rolling Fork powiedział: - Moje miasto zniknęło. Żywioł - według łowców burz o najwyższej sile w skali tornad - zniszczył wiele wsi i miasteczek w pasie o długości 274 kilometrów. Ogłoszono stan klęski żywiołowej, a Biały Dom zapowiedział specjalną pomoc dla dotkniętych obszarów.

Potężne tornado, które w piątek wieczorem przeszło nad Mississippi spowodowało jak dotąd 25 ofiar. Zrównane z ziemią są całe miejscowości, zwłaszcza wsie i niewielkie miasteczka na obszarach rolniczych stanu. Dotknięte żywiołem zostały także miejscowości w stanie Alabama, gdzie jedna osoba zginęła w hrabstwie Morgan. Mężczyzna mieszkał w przewróconej przyczepie i zmarł z powodu obrażeń.

Meteorolog Nicholas Price z National Weather Servise w Jackson (Mississippi) powiedział, że tornado pokonało co najmniej 274 kilometry niszcząc wszystko, co napotkało na swojej drodze.

Miasto zrównane z ziemią

W mieście Rolling Fork liczącym około 1900 mieszkańców wszystkie domy zostały zniszczone, drzewa zostały połamane, a samochody latały w powietrzu. Wieża ciśnień, która zaopatrywała miejscowość w wodę leży skręcona na ziemi.

 

Łowca burz Zachary Hall opublikował na Twitterze zdjęcia żywiołu zanim uderzył w miasto.

 

 

Inny łowca burz, Michael Searcy powiedział agencji Reutera, że gdy tylko zobaczył, co się stało, rzucił się wraz z innymi na pomoc, przekopując się przez zwały gruzów.

 

ZOBACZ: USA. Tornado w Missisippi. Ponad 20 ofiar

 

- Członkowie jednej rodziny ledwo uciekli, ukrywając się w łazience; reszta domu zawaliła się wokół nich, a silny wiatr zrzucił furgonetkę na dach domu - mówił Searcy agencji Reutera.

 

W Silver City, które jest jeszcze mniejsze i liczy zaledwie 300 mieszkańców ludzie zamykali się w najbardziej solidnych pomieszczeniach i kryli się w wannach. - Myślałam wtedy o Bogu - mówiła mieszkanka miasteczka Katherine Ray. Jej przyczepa nadal stoi, podczas gdy te należące do sąsiadów są zniszczone.

Stan wyjątkowy na zniszczonych obszarach

Gubernator Tate Reeves, który odwiedził Silver City w sobotę, ogłosił stan wyjątkowy na dotkniętych obszarach. - Skala zniszczeń jest ogromna, to widać wszędzie - napisał polityk na Twitterze.

 

 

Prezydent USA Joe Biden opisał zdjęcia z Mississippi jako "rwące serce". Złożył kondolencje rodzinom ofiar oraz zadeklarował pełne wsparcie rządu.

 

ZOBACZ: Francja. Wichury i tornado w północnej części kraju. Ogromne zniszczenia

 

"Dla osób dotkniętych przez te niszczycielskie burze oraz dla osób udzielających pierwszej pomocy i personelu ratunkowego pracującego na rzecz swoich rodaków w Ameryce, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby udzielić (należytego) wsparcia" - poinformował Joe Biden. "Będziemy tam tak długo, jak to będzie konieczne. Będziemy współpracować, aby zapewnić wsparcie potrzebne do odbudowy".

 

Władze utworzyły już trzy centrale centra pomocy dla poszkodowanych przez tornado. W niedzielę do Mississippi mogą znowu powrócić gwałtowne zjawiska atmosferyczne takie jak ulewny deszcz i gwałtowny wiatr oraz burze.

Burmistrz: Moje miasto zniknęło

Jak podano co najmniej 12 ofiar to mieszkańcy Rolling Fork. Burmistrz Eldridge Walker powiedział CNN, że miasto w większość składa się z czarnoskórych mieszkańców, a około jedna piąta żyje poniżej granicy ubóstwa.

 

- Moje miasto zniknęło - powiedział wstrząśnięty Walker w CNN.

 

Łowcy burz twierdzą, że podobne zniszczenia widzieli podczas tornad w Tuscaloosa w 2011 r i w hrabstwie and Moore w 2013. Do określenia siły tornada używają także stopnia EF-5, który oznacza całkowite zniszczenia budynków.

 

ZOBACZ: Portugalia: Tornado ogniowe nagrane przez strażaka

 

Jarrett Brown, wolontariusz z organizacji reagowania na katastrofy Team Rubicon, który był w Rolling Fork, powiedział agencji Reutera, że burza była "straszliwa", a niektórzy mieszkańcy nie mieli żadnych szans.

 

Tim i Tracy Harden, właściciele farmy Chuck's Dairy Barn w Rolling Fork, napisali na Facebooku, że przeżyli wyłącznie dlatego, iż ukryli się w małej chłodziarce na minutę przed tym, jak tornado zburzyło ich dom.

hlk/luq//Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie