Portugalia: Tornado ogniowe nagrane przez strażaka

Świat
Portugalia: Tornado ogniowe nagrane przez strażaka
Tornado ogniowe zostało nagrane przez strażaka

Niecodzienne zjawisko nagrał jeden ze strażaków, biorący udział w akcji gaszenia rozległych pożarów w Portugalii. Wideo przedstawia tornado ogniowe, które utworzyło się na północy kraju, w okolicy miasta Vila Real. Obecnie z ogniem w całym kraju walczy ponad 2 tys. strażaków.

Ogniowe tornado powstało w okolicy miasta Vila Real, położonego około 100 km na północny-wschód od Porto. Zjawisko to powstaje w wyniku kombinacji kilku warunków - bardzo wysokiej temperatury, ognia, silnego wiatru i kurzu. 

 

Na nagraniu widać, jak tworzy się lej z ognia i dymu. Tornado szybko przesuwa się po zboczu wniesienia. Wideo, które publikują zagraniczne media, nagrał strażak, biorący udział w akcji gaśniczej. 

 

Fala pożarów w Portugalii

Od kilku dni w Portugalii termometry wskazują ponad 30 stopni. Fale upałów i susza podwyższają ryzyko wystąpienia kolejnych pożarów. Władze zakazały wstępu do lasów i wprowadziły stan alarmowy - informuje BBC News. W tym roku spłonęło już około 92 tys. hektarów ziemi.

 

ZOBACZ: Rekordowe pożary lasów w Europie. "Obawiamy się, że będzie jeszcze gorzej"

 

Oprócz okolic miasta Vila Real, pożary wybuchły również w miejscowości Ourem, w środkowej części kraju. Kiedy wydawało się, że ogień został opanowany, płomienie pojawiły się na nowo. Przez pożary zawieszono m.in funkcjonowanie linii kolejowych - podaje portal euronews. 

 

Z ogniem w całym kraju walczy ponad 2 tys. strażaków - podaje NBC. Jak informują, obecnie występuje "nowa generacja pożarów", która jest trudna do opanowania, ze względu na zmiany klimatyczne. 

 

dsk/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie