Niezwykłe zjawisko na niebie. Asteroida przeleci obok Ziemi

Świat
Niezwykłe zjawisko na niebie. Asteroida przeleci obok Ziemi
Zdj. ilustracyjne/Twitter/NASa

W sobotę o godzinie 20:49 polskiego czasu pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci duża asteroida. Obiekt nazwany 2023 DZ2 nie zagraża naszej planecie. Asteroidę będzie można zobaczyć na całym świecie przez lornetkę lub mały teleskop.

Obiekt nazwany przez naukowców 2023 DZ2 został odkryty kilka tygodni temu przez naukowców z Obserwatorium Roque de los Muchachos na kanaryjskiej wyspie La Palma.

Ziemia jest bezpieczna

Asteroida przeleci w odległości 175 tys. km od Ziemi. Oznacza to, że zbliży się do naszej planety na odległość dwa razy mniejszą niż ta dzieląca ją od Księżyca. 

 

NASA poinformowała, że średnica asteroidy szacowana jest na 40-90 m. Według CNN, gdyby obiekt o takich wymiarach uderzył w Ziemię, zniszczyłby całe duże miasto.

 

 

Naukowcy uspokajają, że nasza planeta jest bezpieczna. Jednak dzięki temu, że asteroida będzie przelatywać tak blisko Ziemi, można ją będzie zaobserwować przez lornetkę lub mały teleskop na całym świecie.

 

Transmisję na żywo z jej przelotu będzie można śledzić na stronie The Virtual Telescope Project, która zajmuje się relacjonowaniem różnych zjawisk na niebie.

 

 

Obiekt ma powrócić w pobliże Ziemi w 2026 roku. Według naukowców, podobnie jak teraz, nie będzie stanowił zagrożenia dla naszej planety.

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie