Holandia. Dawca nasienia stanie przed sądem. Ma ponad 500 dzieci

Świat
Holandia. Dawca nasienia stanie przed sądem. Ma ponad 500 dzieci
Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Dawca nasienia został pozwany

41-letni ginekolog z Hagi, jako dawca spermy spłodził ponad pół tysiąca dzieci. Holenderski dziennik "De Volkskrant" poinformował, że mężczyzna stanie przed sądem. Jedna z matek jego dzieci złożyła pozew, w którym domaga się, aby Holender dostał zakaz oddawania nasienia.

Jak szacuje holenderska fundacja Donorkind, która zrzesza dzieci dawców spermy, 41-latek jest ojcem ponad 500 dzieci na całym świecie. Z danych stowarzyszenia ginekologów NVOG wynika, że tylko w 2017 roku spłodził w holenderskich klinikach 102 potomków. 

 

ZOBACZ: USA: Ginekolog pomagał kobietom zajść w ciążę. Miał używać swojego nasienia. Pozwała go... córka

 

Tymczasem w Holandii obowiązują przepisy, zgodnie z którymi dawca nasienia może mieć maksymalnie 25 dzieci. 

Spłodził kilkaset dzieci. Odpowie przed sądem

Jak podaje dziennik "De Volkskrant", matka dwójki dzieci Holendra oraz fundacja Donorkind pozwały mężczyznę. Żądają, aby sąd zakazał mu dalszego oddawania nasienia. Domagają się również zniszczenia oddanego wcześniej materiału genetycznego. 

 

ZOBACZ: Gliwice. Łagodniejszy wyrok dla ginekologa gwałcącego pacjentki


- To może być trudne dla psychiki dzieci, że ich ojciec spłodził tak wiele potomstwa - tłumaczy Ties van der Meer, prezes fundacji Donorkind.

 

Istnieje również ryzyko, że dzieci Holendra stworzą ze sobą związki, nie wiedząc o łączącym je pokrewieństwie, co jak podkreśla van der Meer, jest "genetycznie niebezpieczne". 

adn/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie