Wojna w Ukrainie. Ewakuacja Krymu? Rosja wysłała pociągi po swoich obywateli

Świat
Wojna w Ukrainie. Ewakuacja Krymu? Rosja wysłała pociągi po swoich obywateli
Flickr.com/Vladimir
Rosyjskie pociągi oczekujące na odjazd (zdj. ilustracyjne)

Zaobserwowano wzmożony ruch pociągów z Rosji na okupowany tymczasowo Krym - przekazał w ukraińskiej telewizji Freedom Denys Czystikow, zastępca stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie. Jak poinformował, jeździ tam więcej składów niż zazwyczaj. Są to zarówno pociągi pasażerskie, jak i towarowe. Zdaniem urzędnika może to świadczyć o przygotowaniach do ewakuacji.

- W ostatnich dniach pojawiły się informacje o zwiększeniu liczby pociągów - zarówno pasażerskich, jak i towarowych - jadących na Krym. Najeźdźcy tłumaczą to tym, że rzekomo rozpoczyna się sezon turystyczny. Należy jednak zauważyć, że po wybuchach w Dżankoju i Sewastopolu Rosjanie zaczęli odwoływać swoje rezerwacje i rezygnować ze spędzania urlopu na tymczasowo okupowanym Krymie. Oczywiście, te pociągi mogą być wykorzystane do ewakuacji - powiedział Czystikow.

 

ZOBACZ: Krym: Rosjanie budują okopy. Obawiają się ukraińskiego desantu

 

Urzędnik powiedział też, że w jego opinii okupacyjne władze Krymu zapowiedziały zwiększenie wywozu zboża z półwyspu, które formalnie powinno należeć do Ukrainy, gdyż zostało rozkradzione.

 

Zwrócił też uwagę, że znacznie zwiększyła się liczba ofert sprzedaży mieszkań na półwyspie, w których posiadanie wielu Rosjan weszło nielegalnie po zajęciu Krymu przez Rosję.

Rosjanie wywożą swoje rodziny z Krymu i sprzedają nieruchomości

O tym, że rosyjscy dowódcy wojskowi wywożą z półwyspu swoje rodziny i sprzedają nieruchomości ukraińskie media informowały w ubiegłym tygodniu.

 

Ukraiński wywiad wojskowy doniósł natomiast, że Rosjanie budują na Krymie nowe fortyfikacje.

 

ZOBACZ: Nowa Kachowka. Rosjanie opuścili miejscowość? Ukraińskie władze dementują wcześniejsze informacje

 

W poniedziałek siły ukraińskie zaatakowały dronami miasto Dżankoj w północnej części Krymu. Ukraiński wywiad poinformował, że w wyniku ataku zniszczony został transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr. Dzień później okupacyjne władze rosyjskie wprowadziły na Krymie stan wyjątkowy.

Na Krymie wciąż są Ukraińcy

Euan MacDonald, freelancer z BBC i redaktor naczelny serwisu New Voice of Ukraine udostępnił na Twitterze wideo z powiewającą na wieży komunikacyjnej flagą Ukrainy w pobliżu wsi Hruszówka, około 18 km na północ od miasta Sudak na okupowanym przez Rosję Krymie.

 

"Nawet po 9 latach rosyjskiej okupacji wojskowej niektórzy mieszkańcy Krymu nadal wydają się gotowi zaryzykować demonstrowanie patriotyzmu" - stwierdził brytyjski dziennikarz.

 

Telewizja Freedom. Do kogo jest skierowana?

Rosyjskojęzyczna stacja telewizyjna Freedom powstała w 2022 roku, tuż po rozpoczęciu agresji rosyjskiej na Ukrainę. Celem projektu - według jego twórców - jest "stworzenie produktu informacyjnego przeznaczonego dla rosyjskojęzycznych odbiorców w czasie wojny".

 

Emisja odbywa się na państwowym kanale telewizyjnym UATV, a na zawartość programową kanału składają się autorskie programy wyprodukowane przez grupy medialne.

map/dsk/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie