Prof. Piotr Hofmański: Groźby nie robią na nas wrażenia

Polska
Prof. Piotr Hofmański: Groźby nie robią na nas wrażenia
Polsat News
Piotr Hofmański w "Dniu na Świecie"

- Sędziowie, ale też inne osoby zatrudnione w Trybunale są ludźmi odważnymi. Tego rodzaju groźby nie robią na nas wrażenia - powiedział prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, gość programu "Dzień na Świecie". Odniósł się tym samym do wpisu byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który straszył atakiem na MTK.

W poprzedni piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowje Biełowej.

 

Decyzja obowiązuje w 123 krajach, które podpisały tak zwany Statut Rzymski. 

 

Węgierskie służby nie aresztują Władimira Putina, jeśli prezydent Rosji przekroczy granice naszego kraju - zapewnił szef kancelarii premiera Viktora Orbana. Gergely Gulyas ocenił nakaz wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za "niefortunny". "Prowadzi sytuację w kierunku dalszej eskalacji" - stwierdził.

 

ZOBACZ: Węgry nie aresztują Władimira Putina. Szef kancelarii Orbana rozwiał wątpliwości

 

- W świetle prawa międzynarodowego nie ulega wątpliwości, że Węgry ratyfikowały Statut Rzymski. Na państwie ciąży obowiązek pełnej współpracy, w tym obowiązek wykonania wydanych przez Trybunał nakazów aresztowania - skomentował w "Dniu na Świecie" prof. Piotr Hofmański.

 

- Immunitet głów państw nie chroni ich przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podkreślił.

 

Zapytany o to, czy możemy spodziewać się, że Trybunał wyda podobne nakazy wobec innych rosyjskich polityków, Hofmański wyjaśnił, że leży to w gestii prokuratora Trybunału.

Prof. Piotr Hofmański o groźbach Dmitrija Miedwiediewa

"Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o nakazie aresztowania Władimira Putina oznacza upadek zasad prawa" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. "Można sobie wyobrazić użycie hipersonicznego Onyxa na haski sąd. Obywatele sędziowie, patrzcie uważnie w niebo..." - ostrzegł.

 

WIDEO: Prof. Piotr Hofmański w "Dniu na Świecie"

 

 

- Sędziowie nie mają czasu na to, by przyglądać się niebu i wybrzeżu Morza Północnego, skąd miałyby nadlecieć rakiety. Trybunał usytuowany jest na terenie Królestwa Niderlandów, które gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Sędziowie, ale też inne osoby zatrudnione w Trybunale są ludźmi odważnymi. Tego rodzaju groźby nie robią na nas wrażenia. My po prostu wykonujemy swój mandat - powiedział prof. Piotr Hofmański.

Nakaz aresztowania Władimira Putina

Sędziowie uznali Władimira Putina za winnego zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności - w tym dzieci - oraz bezprawnym przesiedleniu ludności - w tym dzieci - z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.

 

ZOBACZ: Pociski ze zubożonym uranem trafią do Ukrainy. Władimir Putin reaguje

 

"Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób" - czytamy w uzasadnieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

 

- Międzynarodowe prawo zabrania deportacji mieszkańców okupowanego kraju. Dzieci są pod specjalną ochroną prawną - podkreślił w komunikacie szef składu orzekającego, sędzia Piotr Hofmański. - To ważny moment w tym procesie. Sędziowie uznali, że przedstawione oskarżenia są uzasadnione. Międzynarodowy Trybunał Karny wykonał swoją część pracy, wydał nakazy aresztowania. Ich wyegzekwowanie zależy od międzynarodowej współpracy - dodał.

 

 

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie