Dobczyn: Dworzec widmo otwarty. Wiceminister na uroczystości

Polska
Dobczyn: Dworzec widmo otwarty. Wiceminister na uroczystości
Twitter/PKP S.A.
Z dworca w Dobczynie pociągi odjeżdżają w stronę Warszawy i Małkini

System informacji pasażerskiej, klimatyzowana poczekalnia i stacja do naprawy rowerów - m.in. takie udogodnienia czekają na nowo otwartym dworcu kolejowym w mazowieckim Dobczynie. Aby z niego skorzystać, trzeba było trochę poczekać. Budynek ukończono latem 2021 roku, ale przez niemal dwa lata pasażerowie oglądali go zza ogrodzenia. PKP miały problemy z podłączeniem go do prądu.

5,5 miliona złotych pochłonęła budowa dworca w Dobczynie nieopodal Wołomina. Inwestycję rozpoczęto trzy lata temu, a jej zasadniczą część ukończono w 2021 roku. Pasażerowie nie od razu skorzystali ze stacyjnego budynku.

Nowy dworzec zamknięty na kłódkę. Nie było dostępu do prądu

Nowa, lśniąca konstrukcja witała podróżnych, którzy czekać na pociąg i tak musieli na niezadaszonym peronie. PKP nie mogły oddać dworca do użytku, bo gotowy budynek nie był podłączony do sieci energetycznej.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski usprawiedliwił uczennicę. Nagranie z pociągu pobija sieć

 

Budynek uzyskał dostęp do prądu pod koniec stycznia. Wcześniej nie mógłby funkcjonować, a więc stał - ogrodzony i z wejściem zabezpieczonym kłódką, by nikt niepowołany nie wchodził do środka. Przez czas zamknięcia jego okolice zaczęły też nieco zarastać.

 

Lokalne władze i sami kolejarze liczyli, że dworzec uda się otworzyć jeszcze w zeszłym roku. Czekać trzeba było nieco dłużej - do piątku, a więc końca marca 2023 roku.

Dworzec w Dobczynie otwarty. "Kolejny element wielkiej modernizacji kolei"

- Postawiliśmy na rozwój polskiej kolei. Kolejnym efektem tych działań jest nowy dworzec w Dobczynie (...). To nowoczesny, komfortowy, bezpieczny i ekologiczny budynek, który spełni oczekiwania mieszkańców tej miejscowości - opisał wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, cytowany w komunikacie PKP.

 

ZOBACZ: Warszawa: Chaos na kolei i nagłe cięcie połączeń. Przewoźnicy oburzeni. Jest odpowiedź PKP PLK

 

Do Dobczyna zjechał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, odpowiedzialny za transport kolejowy. Jego zdaniem inauguracja działalności dworca to "kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei". - Mieszkańcy powiatu wołomińskiego zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku - podkreślał.

 

Trzy miliardy złotych na modernizacje 200 dworców w Polsce

Otwarcie dworca skomentował też członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany. Zapowiedział, że w 2023 roku na Mazowszu otwarte po przebudowie zostaną take dworce w Milanówku i Siedlcach.

 

Dworzec w Dobczynie powstał w ramach realizacji Programu Inwestycji Dworcowych. Wartość tego programu to trzy miliardy złotych, a zakłada on modernizację blisko 200 stacyjnych budynków.

wka/dsk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie