Francja. Policja zarekwirowała 11 ton figurek Wież Eiffla. Walka z nielegalnym handlem

Świat
Francja. Policja zarekwirowała 11 ton figurek Wież Eiffla. Walka z nielegalnym handlem
Préfecture de Police
Policja zarekwirowała 11 ton figurek

Dzięki pracy śledczych w walce z przestępczością zorganizowaną przechwycono 11 ton nielegalnego towaru - minifigurek Wież Eiffla. Budynek ten jest symbolem Paryża. Breloczki i inne pamiątki z wieżą są chętnie kupowane przez turystów odwiedzających stolicę Francji.

"Rozpracowanie rozległej sieci ulicznych sprzedawców w miejscach turystycznych w Paryżu, doprowadziło do 13 aresztowań" - przekazano w mediach społecznościowych.

 

Dodano, że policja zarekwirowała towar o wartości 113 894 euro (ponad pół miliona złotych).

 

 

Symbol Paryża waży około 10 000 ton

Wieża Eiffla to symbol stolicy Francji. Jest także najwyższym budynkiem w Paryżu. W momencie ukończenia budowy, w 1889 roku, była najwyższym budynkiem na świecie. Wówczas mierzyła 312 metrów. 

 

Obecnie Wieża Eiffla mierzy 330 metrów. Zmiana wysokości wynika z zamontowania na jej szczycie anteny. Budowla jest konstrukcją ażurową wykonaną z kutej stali.

 

CZYTAJ TEŻ: Kraków. Złote pierożki i kimona. Spółka od telewizji założyła sklep

 

Wieża składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów. Masa budynku, razem z betonowymi filarami, wynosi około 10 000 ton.

 

W 2022 prowadzono wielki remont wieży. Odnawiano metalowe części konstrukcji. W związku z rewitalizacją przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 roku wieża ma mieć kolor żółto-brązowy. To największy lifting wieży w jej historii - przekazał francuski dziennik "Le Figaro".

 

 

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie