Kreml: Władimir Putin i Xi Jinping omówili pokojowy plan Pekinu dla Ukrainy

Świat
Kreml: Władimir Putin i Xi Jinping omówili pokojowy plan Pekinu dla Ukrainy
PAP/EPA/SERGEI KARPUHIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin i Xi Jinping

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował we wtorek, że prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Chin Xi Jinping przeprowadzili "szczegółową" wymianę poglądów podczas pierwszego dnia rozmów i omówili plan pokojowy Pekinu dla Ukrainy.

Pieskow odmówił jednak dziennikarzom podania szczegółów. Przekazał, że we wtorek po spotkaniu obu przywódców pojawi się wspólne oświadczenie. "Odbyła się bardzo rzetelna wymiana poglądów, poważna rozmowa w części nieformalnej" - powiedział, odnosząc się do poniedziałkowego spotkania.

Plan pokojowy Chin dla Ukrainy

Przywódcy rozmawiali o propozycji Chin – 12-punktowym dokumencie wzywającym do deeskalacji i ostatecznego zawieszenia broni na Ukrainie. 

 

Putin zapowiadał przed spotkaniem z przywódcą Chin, że dokładnie przestudiował propozycje tego kraju, "spojrzał na nie z szacunkiem" i omówi je z Xi. Chiński dokument określa pewne ogólne zasady, ale nie zawiera szczegółowego planu zakończenia trwającej już 13 miesięcy wojny.

 

ZOBACZ: Wang Yi: Chiny przedstawią polityczne rozwiązanie kryzysu w Ukrainie

 

Dokument zatytułowany "Stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego" głosi, że "należy przeciwstawić się groźbie lub użyciu broni nuklearnej".

 

Chiny wzywają również oba kraje do unikania ataków na ludność cywilną. Dokument postuluje też "poszanowanie suwerenności wszystkich krajów".

Plan pokojowy Chin. Kijów z rezerwą 

Kijów z rezerwą podchodzi do planu zaproponowanego przez Chiny, stojąc na stanowisku, że wojna nie zakończy się dopóki rosyjskie wojska nie wycofają się z ukraińskich ziem. 

 

ZOBACZ: Xi Jinping przybył do Rosji. Spotkanie z Władimirem Putinem

 

Z kolei Stany Zjednoczone odrzucają propozycje Chin, zwracając uwagę na odmowę tego kraju, by potępić rosyjską inwazję na Ukrainę. USA twierdzą, że zawieszenie broni, które zaproponowane przez Chiny teraz zablokowałoby rosyjskie zdobycze terytorialne i dałoby armii Putina więcej czasu na przegrupowanie.

 

Chiny do tej pory nie potępiły Rosji i nie nazwały napaści Rosji na Ukrainę "inwazją". Krytykowały także zachodnie sankcje wobec Rosji.

pgo/ sgo/ Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie