Niemcy: Tabliczka z nazwą ulicy po arabsku w Düsseldorfie

Świat
Niemcy: Tabliczka z nazwą ulicy po arabsku w Düsseldorfie
Facebook/Flüchtlinge sind in Düsseldorf willkommen

W mieście Düsseldorf na zachodzie Niemiec zainstalowano pierwszy w kraju znak z nazwą ulicy w języku arabskim. Pomysł, który miał symbolizować różnorodność, podzielił mieszkańców i internautów.

Tabliczkę z nazwą ulicy w języku arabskim zainstalowano w dzielnicy Oberbilk. Niemieckie media informują, że jest to pierwszy znak drogowy w tym języku zainstalowany w Niemczech.

 

Wybór miejsca nie był przypadkowy. W Oberblik od pokoleń mieszka wielu Marokańczyków oraz osób z innych krajów z północno-zachodniej Afryki. 

 

 

Władze dzielnicy przekonują, że nowy znak ma pokazać różnorodność tego miejsca oraz pozytywnie wpłynąć na integrację mieszkańców z dzielnicą. 

 

ZOBACZ: Niemcy: Polka jechała autostradą pod prąd. Później ukradła radiowóz

 

- Ludzie, którzy tam mieszkają, pomogli zbudować nasz kraj. Za to zasługują na szacunek, a także reprezentację - powiedział burmistrz dzielnicy, Dietmar Wolf.

"Powinniście uczyć się niemieckiego"

Pomysł nie wszystkim przypadł do gustu. "Przepraszam, naprawdę nie jestem ksenofobem, ale czy mamy teraz umieszczać znaki i tabliczki w różnych językach? Nie mam nic przeciwko migrantom, ale jeśli chcecie tu mieszkać to powinniście uczyć się niemieckiego" - napisała jedna z internautek.  

 

Nie brak jednak bardziej nieprzychylnych głosów. Stowarzyszenie "Uchodźcy są mile widziani w Düsseldorfie", które opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcie nowego znaku, poinformowało nawet, że z powodu mowy nienawiści, musiało wyłączyć możliwość komentowania posta.

 

ZOBACZ: Niemcy: Polka jechała autostradą pod prąd. Później ukradła radiowóz

 

Portal t-online.de przypomina jednak, że nie jest to pierwszy znak w obcym języku, który pojawił się w mieście. W Düsseldorfie od ponad roku stoi podobny znak z nazwą ulicy, tyle że napisany w języku japońskim. 

 

 

Co więcej, władze miasta planują w niedalekiej przyszłości zainstalowanie kolejnych ośmiu takich tabliczek w różnych językach mniejszości. 

dk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie