Berlin: Ataki z użyciem noża. Tysiące w ciągu roku, średnio dziewięć dziennie

Świat
Berlin: Ataki z użyciem noża. Tysiące w ciągu roku, średnio dziewięć dziennie
Flickr/Montecruz Foto/CC BY-SA 2.0
Władze Berlina ujawniły statystyki za zeszły rok

W ubiegłym roku policja w Berlinie odnotowała dokładnie 3317 przypadków ataków z użyciem noża - przekazał "Bild" powołując się na sprawozdanie berlińskiej Izby Deputowanych. Oznacza to, że w stolicy kraju dochodziło do średnio dziewięciu takich ataków dziennie. Ponad połowa sprawców przestępstw nie ma niemieckiego obywatelstwa.

Izba Deputowanych przygotowała dokładne statystyki w odpowiedzi na wniosek polityka AfD Marca Vallendara.

 

Łącznie poinformowano o 3317 przypadkach ataków nożem. W 2021 r. było to 2777 - oznacza to wzrost o 19,4 proc. rok do roku. Z kolei w 2020 r. było to niecałe 2600 ataków. Bild zwraca uwagę, że spadek liczby przestępstw miał związek z pandemią COVID-19.

 

"Jeszcze przed pandemią liczby te wyniosły poniżej trzech tysięcy, ale dokładne porównanie jest trudne przez zmianę w prowadzeniu statystyk" - wskazuje "Bild".

Coraz młodsi nożownicy

Wśród sprawców przestępstw dominują osoby bez niemieckiego paszportu - 1234 z 2428 miało obywatelstwo obce. Z kolei wśród 1194 Niemców-napastników 188 miało co najmniej jedno inne obywatelstwo.

 

Noże najczęściej znajdowane są przy młodych mężczyznach. Na przełomie roku szefowa berlińskiej policji Barbara Slowik skarżyła się, że sprawcami przestępstw coraz częściej są młodzież i dzieci.

 

- Niestety ta liczba wzrosła. Bardzo uważnie obserwujemy rozwój sytuacji. Ataki najczęściej następują w grupach - wychodzą razem, spotykają się z innymi grupami, dochodzi do kłótni, także z użyciem noży - komentowała Slowik.

Blisko 300 przypadków gwałtów zbiorowych

Tygodnik "Junge Freiheit" wskazuje, że w ostatnich trzech latach berlińska policja odnotowała blisko 300 potwierdzonych gwałtów zbiorowych. Tylko w 2022 r. informowano o 89 przypadkach.

 

Władzom udało się zidentyfikować 302 podejrzanych - ponad połowa nie ma obywatelstwa niemieckiego.

bas/ml/ Polsatnews.pl/Bild
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie