Katowice: Jedyny taki sprzęt w Polsce. Pozwala na trójwymiarowe mapowanie mózgu

Polska
Katowice: Jedyny taki sprzęt w Polsce. Pozwala na trójwymiarowe mapowanie mózgu
Wydarzenia
Jedyne urządzenie w Polsce do trójwymiarowego mapowania mózgu znajduje się w Katowicach.

Co roku wykrywa się złośliwego guza mózgu u około 2,8 tys. osób. Każda operacja tego organu niesie ze sobą ryzyko powikłania. Neurochirurdzy muszą decydować jak duży może być jej zakres, by uratować życie, ale nie upośledzić funkcji życiowych pacjenta. Teraz w Katowicach pomaga im trójwymiarowe mapowanie mózgu. Materiał Moniki Zalewskiej.

Agnieszka Kasprzyk w sierpniu zdobyła Rysy, a w listopadzie w pracy straciła przytomność. Okazało się, że ma dużego guza mózgu na lewej półkuli. Operację ratującą życie przeszła 11 dni temu. 

 

- Ruszam nogami, rękami, oddycham. Mam nadzieję, że jak najszybciej wrócę do pracy - mówi pani Agnieszka "Wydarzeniom". W jej przypadku specjaliści najbardziej obawiali się, by nie uszkodzić w mózgu ośrodka odpowiedzialnego za mowę

Urządzenie do trójwymiarowego mapowania mózgu

Urządzenie do trójwymiarowego nieinwazyjnego mapowania mózgu pozwoliło lekarzom ominąć ośrodki mowy. Neurochirurdzy z Katowic od trzech miesięcy pracują na jedynym takim sprzęcie w Polsce.

 

- Będziemy nieco odważniejsi w sensie radykalności usunięcia guza, co przeniesie się na finalny efekt leczenia operacyjnego - tłumaczy prof. Adam Rudnik, kierownik Kliniki Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

ZOBACZ: Implanty mózgowe, które pozwalają na wysyłanie wiadomości za pomocą myśli weszły w fazę testów

 

Zgodnie ze standardami pacjent w trakcie takich operacji jest wybudzany, by sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia.

 

- Nie mieliśmy takich danych, opieraliśmy się o dane z rezonansu magnetycznego. On również pokazuje funkcje mózgu, ale te obszary, które uzyskujemy w rezonansie funkcjonalnym są większe, mniej precyzyjne, a samo badanie jest mało dostępne - wyjaśnia dr n. med. Bartłomiej Błaszczyk z oddziału neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

Rezonans funkcjonalny mózgu

Rezonans funkcjonalny mózgu to technika, która rozwija się od blisko 30 lat. - Ta technika szturmem wchodzi do współczesnych metod obrazowania mózgu, ale jest to ciągle technika, która wymaga odpracowania - mówi dr n. med.  Aleksandra Wypych z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UKM w Toruniu. 

 

Rocznie w Polsce diagnozowanych jest około trzech tysięcy złośliwych guzów mózgu. 

pgo / Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie