Włochy. Mężczyzna grał na saksofonie podczas własnej operacji usunięcia guza mózgu

Technologie
Włochy. Mężczyzna grał na saksofonie podczas własnej operacji usunięcia guza mózgu
Paideia International Hospital
Skomplikowany zabieg zakończył się powodzeniem

Pacjent jednego z rzymskich szpitali grał na saksofonie w trakcie dziewięciogodzinnej operacji usunięcia guza mózgu. Brało w niej udział 10 specjalistów. Skomplikowany zabieg zakończył się sukcesem.

Operację usunięcia guza mózgu u 35-letniego mężczyzny przeprowadzono w Paideia International Hospital w Rzymie. Zabieg miał dość nietypowy przebieg, ponieważ pacjent, który jest muzykiem, cały czas był przytomny, a dodatkowo w trakcie operacji... grał na saksofonie.

 

 

Włoskie media poinformowały, że mężczyzna wykonał m.in. motyw przewodni z kultowego filmu "Love Story" i włoski hymn narodowy.

 

 

- Architektoniczna złożoność mózgu i jego niezwykła plastyczność sprawiają, że mózg u każdego z nas bardzo się różni. Każdy jest wyjątkowy, podobnie jak każdy człowiek. Operacja "na jawie" umożliwia mapowanie z niezwykłą precyzją sieci neuronowych, które leżą u podstaw różnych funkcji mózgu, takich jak granie, mówienie, poruszanie się, zapamiętywanie i liczenie. Celem operacji "na jawie" jest usunięcie guza mózgu przy jednoczesnym zachowaniu jakości życia pacjenta - powiedział doktor Christian Brogna, neurochirurg przeprowadzający zabieg.

 

- Każda "bezsenna operacja" nie tylko pozwala uzyskać maksymalny wynik w zakresie usunięcia patologii, ale jest prawdziwym odkryciem. Za każdym razem daje nam wgląd w funkcjonowanie tego fascynującego, ale wciąż pod wieloma względami tajemniczego organu, jakim jest mózg - dodał neurochirurg.

 

paideiahospital.it
 

Władze szpitala poinformowały, że trwająca dziewięć godzin operacja, w której brało udział 10 specjalistów z całego świata, zakończyła się sukcesem.

 

"Guz mózgu został pomyślnie usunięty bez pogarszania funkcji neurologicznych pacjenta" - podano na stronie Paideia International Hospital.  

dk/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie