Holandia: Powstała baza danych noży. Ma pomóc w badaniu zbrodni

Świat
Holandia: Powstała baza danych noży. Ma pomóc w badaniu zbrodni
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/Marco Verch Professional Photographer
We wschodniej części Holandii skonfiskowano około 900 noży

Holenderski Instytut Kryminalistyczny (NFI) stworzył bazę danych noży. Dzięki niej przypadki zbrodni mają być lepiej badane. Decyzja o utworzeniu bazy jest podyktowana niepokojem w związku z gwałtownie rosnącą liczbą incydentów z użyciem noża wśród młodych ludzi. W bazie znalazło się około 900 noży.

Noże, które zostały przebadane i trafiły do bazy, zostały skonfiskowane m.in. podczas rewizji przeprowadzonych we wschodniej Holandii - informuje portal "AD". 

 

ZOBACZ: Łódź. Zabójstwo przy ul. Nowomiejskiej. 54-letnia konkubina wbiła nóż w serce partnerowi

 

Baza danych pomaga NFI ustalić, jaki rodzaj noża został użyty podczas ataku. Może się to przyczynić do zwiększenia ciężaru dowodu w sprawach karnych. Bazę danych można również wykorzystać do śledzenia organizacji przestępczych np. poprzez powiązanie określonych typów noży z daną grupą przestępczą. Dzięki temu policja może prowadzić skuteczniejsze poszukiwania.

Skonfiskowano około 900 noży. "Są coraz większe"

Twórcy bazy informują, że do ataków używane są coraz większe noże. Nie są to jedynie noże kuchenne, a m.in. "noże Rambo" oraz noże ząbkowane, których ostrze jest porównywalne do piły ręcznej. W ciągu dwóch lat we wschodniej Holandii skonfiskowano około 900 noży. 

 

ZOBACZ: Holandia: Aktywiści zablokowali drogi w Hadze. Policja użyła armatek wodnych

 

Jednym z powodów powstania bazy jest rosnąca liczba incydentów z użyciem noża wśród młodych ludzi. 

 

- Funkcjonariusze policji codziennie doświadczają, że noszenie broni przez młodych ludzi staje się coraz bardziej normalne. To nigdy nie powinno być uważane za normalne. Jeśli masz broń w kieszeni, to jest bardziej prawdopodobne, że faktycznie jej użyjesz - stwierdził Martin Janssen, policyjny ekspert ds. bezpieczeństwa. 

dsk/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie