Borys Budka: Zaprzeczeniem nauki Jana Pawła II jest dzisiejsza Zjednoczona Prawica

Polska
Borys Budka: Zaprzeczeniem nauki Jana Pawła II jest dzisiejsza Zjednoczona Prawica
Polsat News/Sejm RP
Borys Budka komentował wystąpienie Łukasza Mejzy w Sejmie

- Mejza stoi na mównicy sejmowej z wizerunkiem Jana Pawła II? To są Himalaje hipokryzji - uważa Borys Budka. W "Gościu Wydarzeń" komentował w jaki sposób, jego zdaniem, PiS "wciąga" w politykę postać papieża Polaka. - Zaprzeczeniem nauki Jana Pawła II jest dzisiejsza Zjednoczona Prawica - podkreślił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Stefan Wilmont na oczach tysięcy ludzi zaatakował nożem prezydenta Gdańska podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2019 roku. Paweł Adamowicz zmarł następnego dnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Zabójca nie przyznał się do winy. Skazano go na dożywocie.

 

Uzasadniając wyrok, sędzia stwierdziła, że zabójstwo "nie było sprawą polityczną", tak jak i "motywacja oskarżonego nie była sprawą polityczną". 

 

ZOBACZ: Zabójstwo Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont usłyszał wyrok

 

- Dla mnie to było zabójstwo polityczne, ponieważ bezpośrednio przed nim, zabójca wykrzyczał określone zdania, mówił kogo nienawidzi, jakiej formacji. Najważniejsze, żeby pozostał w więzieniu - podkreślił Borys Budka.

 

WIDEO: Borys Budka w programie "Gość Wydarzeń"

 

 

- Dalej podtrzymuję, że siewcą nienawiści, propagandy, fałszu, były media rządowe. Wszyscy widzieliśmy reportaże na temat świętej pamięci Pawła, jak propagandyści w mediach państwowych gonili z kamerami za nim, jak budowano tę atmosferę. Jeżeli dzisiaj ktoś zobaczy te materiały, myślę wyda sam osąd - dodał.

Sprawa Jana Pawła II i "Himalaje hipokryzji"

Zdaniem lidera klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, taktyką PiS jest "wciąganie" postaci Jana Pawła II do swojej polityki. - Co robią posłowie Zjednoczonej Prawicy? Wyobraża pan sobie, Mejza stoi na mównicy sejmowej z wizerunkiem Jana Pawła II? To są Himalaje hipokryzji. Ludzie, którzy odpowiadają za afery w NCBiR, afery w Ministerstwie Edukacji, z Funduszem Sprawiedliwości. Nagle będą sobie wycierać to, co robią, wizerunkiem Jana Pawła II? To jest skandaliczne - powiedział Budka i dodał, że dlatego PO nie głosowała ws. uchwały w obronie papieża.

 

- Jeżeli dzisiaj żyłby Jan Paweł II i zobaczyłby umownego Mejzę ze swoim wizerunkiem, to czy on byłby dumny? - pytał Bogdana Rymanowskiego. - Wiem o czym mówił Jan Paweł II. O solidarności, kwestiach zjednoczenia Europy. Jan Paweł II cenił pracę drugiego człowieka, mówił o różnorodności. Szanował mniejszości. Zaprzeczeniem nauki Jana Pawła II jest dzisiejsza Zjednoczona Prawica, ksenofobiczna, zamknięta, atakująca mniejszości - ocenił Budka.

 

- Dzisiejszy PiS jest ostatnią formacją, która ma prawo odwoływać się do społecznej nauki Kościoła czy też do samego Jana Pawła II - kontynuował.

 

Bogdan Rymanowski zapytał czy papież Polak byłby zadowolony z postulatów PO, legalnej aborcji i usunięcia religii ze szkół.

 

Budka odparł, że należy oddzielić kwestie polityczne i wiary. - Ja wierzę w człowieka. Człowiek dokonuje trudnego, ale po to ma wolną wolę, po to ma sumienie, żeby najtrudniejszych wyborów dokonywać w swoim sumieniu - stwierdził.

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć  tutaj

adn/jk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie