Spadła 500 metrów "rynną śmierci". Śmigłowiec zabrał ją do szpitala

Polska
Spadła 500 metrów "rynną śmierci". Śmigłowiec zabrał ją do szpitala
Polsat News
30-letnia kobieta spadła tzw. rynną śmierci w Karkonoszach

W Karkonoszach obowiązuje obecnie, w zależności od dnia, drugi i trzeci stopień zagrożenia lawinowego. To jednak nie powstrzymało 30-latki, która biegała na zamkniętym szlaku. Poślizgnęła się i spadła "rynną śmierci" 500 metrów w dół. Została przetransportowana śmigłowcem do szpitala.

30-letnia Czeszka podążała zamkniętą w okresie zimowym Drogą Jubileuszową w kierunku najwyższego karkonoskiego szczytu - Śnieżki. Obowiązywał tam trzeci stopień zagrożenia lawinowego, wiał silny wiatr i było ślisko. Nagle kobieta osunęła się w dół

 

ZOBACZ: Tatry: Dramatyczna akcja TOPR. Mężczyzna stracił but i krzyczał wzywając pomocy

 

Na szczęście wcześniej na zamkniętym szlaku zauważył ją karkonoski ratownik GOPR-u. Widział też momentu upadku kobiety. Zawiadomił ratowników, którzy przybyli na miejsce.

 

- Miała obrażania, które odpowiadają specyfice np. wypadków samochodowych z dużą prędkością. Doznajemy wówczas bezpośrednich złamań, uszkodzeń kości - powiedział w Polsat News dr hab. Sylweriusz Kosiński, ekspert w dziedzinie medycyny górskiej, były ratownik TOPR. 

 

WIDEO: 30-letnia kobieta spadła "rynną śmierci" w Karkonoszach

 

Na miejsce został wezwany śmigłowiec lotniczego ratunkowego pogotowia. Kobieta od razu została przetransportowana do czeskiego szpitala. Odniosła poważne obrażenia, ale jej stan jest stabilny. 

Turyści często ryzykują. Goprowcy przestrzegają 

Turyści często wchodzą na zamknięte ścieżki. Niejednokrotnie nie są świadomi niebezpieczeństwa, dlatego ratownicy ostrzegają, by przed wyjściem w góry na stronie GOPR-u sprawdzić listę dostępnych dla nich szlaków. Wiele z nich, jak m.in. Droga Jubileuszowa, w okresie zimowym nie jest otwarta. Dlaczego? 

 

- Jest pora zimowa, więc w górach zalega pokrywa śnieżna. Dodatkowo obserwujemy również silne porywy wiatru. One osiągają wartości 100 - 120 km na godzinę - ostrzegł Grzegorz Walijewski z IMGW-PIB w Polsat News. 

 

kg/map/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie