Morawiecki: Musimy mieć armię tak silną, żeby nie musiała się bronić

Polska
Morawiecki: Musimy mieć armię tak silną, żeby nie musiała się bronić
PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak

- Musimy mieć armię tak silną, żeby nie musiała się bronić, żeby Polska miała wystarczającą siłę odstraszania - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. - Dzięki temu, że wzmacniamy wojsko polskie, powołujemy do życia nowe jednostki i dzięki temu, że wojsko rozwija się liczebnie i jest wyposażane w nowoczesną broń, Polska jest bezpieczna - mówił szef MON.

- Demokracja polega nie tylko na oddawaniu głosu, tak samo dbałość o wolność w naszym kraju ma jak najbardziej wymiar wojskowy. W demokracji musimy pamiętać, że musimy jej bronić, także w sposób militarny - mówił premier podczas wspólnej z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem konferencji prasowej w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Wesołej.

 

Morawiecki i Błaszczak na miejscu spotkali się z uczestnikami projektu "Trenuj z NATO".

 

 

- Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. To dlatego jesteśmy bezpieczni - zaznaczył premier. Morawiecki podkreślił, że w niedzielę przypada 24. rocznica przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - To 12 marca 1999 roku Polska stała się częścią tego sojuszu - przekazał.

 

- Dzisiaj ćwiczenia organizowane są przez tych, którzy brali udział w misjach wojskowych. A właśnie na tych misjach wojskowych nie tylko żołnierze poznają się nawzajem, nabierają doświadczenia, obcują z nowoczesnym sprzętem z innych armii, pracują nad interoperacyjnością sprzętu, ale także tam rodzą się różne koncepcje, strategie dotyczące obrony na przyszłość - mówił.

Morawiecki: Będziemy wzmacniać polską armię

Mateusz Morawiecki zachęcił wszystkich obywateli, by chodzili na szkolenia z posługiwania się bronią, odwiedzali strzelnice i uczyli się strzelać, a także uczestniczyli w ćwiczeniach "Trenuj razem z wojskiem" czy "Trenuj razem z NATO".  


- Musimy mieć armię tak silną, żeby nie musiała się bronić, żeby Polska miała wystarczającą siłę odstraszania. Budowa silnej armii zaczyna się na silnych finansach publicznych. To właśnie z polskiego budżetu finansujemy dzisiaj armię polską, zakupy za granicą, dokapitalizowanie naszych polskich zakładów zbrojeniowych - zaznaczał Morawiecki. 


- Będziemy wzmacniać polską armię, bo jesteśmy przekonani właśnie o takiej strategii działania. Ona musi być taka silna, żeby najlepiej nigdy nie musiała być użyta - dodawał.  


Premier przekazał, że na miejscu rozmawiał z młodzieżą, która bierze udział w ćwiczeniach. - Cieszę się, że coraz więcej ludzi chce wolności i że chcą jej bronić - podkreślał. 

Błaszczak: Polska jest bezpieczna w sojuszach

- Dzięki temu, że wzmacniamy wojsko polskie, że powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe, dzięki temu, że wojsko polskie rozwija się liczebnie, dzięki temu, że jest wyposażane w nowoczesną broń Polska jest bezpieczna - mówił szef MON.


Błaszczak podkreślał, że "Polska jest także bezpieczna w sojuszach", o czym świadczy obecność w kraju żołnierzy amerykańskich, rumuńskich i chorwackich i obecność polskich żołnierzy za granicami Polski.

 

ZOBACZ: Tomasz Szatkowski: Wkrótce magazyny w Polsce zapełnią się ciężkim sprzętem amerykańskim

 
Szef MON przekazał, że w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Wesołej pojawią się czołgi Abrams.

 
- Będą w rękach naszych żołnierzy, będą strzegły naszego bezpieczeństwa na wschodniej flance sojuszu północnoatlantyckiego. To one zamkną Bramę Brzeską, żeby odstraszyć agresora. Tak żeby odradzające się imperium rosyjskie nie odważyło się na to, żeby napaść na Polskę - mówił.

 
Szef resortu obrony również zachęcił wszystkich obywateli do obecności na ćwiczeniach, a także do wstępowania do wojska polskiego.

 

 

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie