Papież Franciszek: Putin to wykształcony człowiek

Świat
Papież Franciszek: Putin to wykształcony człowiek
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Papież Franciszek

"Jesteśmy w trakcie wojny światowej" - powiedział papież Franciszek w rozmowie ze szwajcarską telewizją RSI. Zadeklarował też, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, o którym powiedział, że to "wykształcony człowiek".

"W ciągu nieco ponad stu lat były trzy wojny światowe: '14-'18, '39-'45 i ta, która też jest wojną światową" - stwierdził papież. Jego zdaniem na tym etapie nikt nie może powiedzieć o wojnie w Ukrainie, że nie jest konfliktem globalnym. 

 

"Wszystkie wielkie mocarstwa są uwikłane. A polem bitwy jest Ukraina. Tam walczą wszyscy" - stwierdził Franciszek. 

 

Zwrócił uwagę, że konflikt jest motorem napędowym dla przemysłu zbrojeniowego i przytoczył słowa, które usłyszał od jednego z ekspertów: to jest rynek. "Robisz wojnę, sprzedajesz starą broń, testujesz nową" - wspominał słowa swojego rozmówcy.

ZOBACZ: Uścisk Putina nie taki żelazny

Papież Franciszek: Putin to wykształcony człowiek

Przed inwazją w lutym 2022 roku dochodziło do spotkań papieża z Putinem. Szwajcarscy dziennikarze zapytali Franciszka, co powiedziałby prezydentowi Rosji, gdyby spotkał się z nim dzisiaj.

 

"Mówiłbym do niego tak wyraźnie, jak mówię publicznie. To wykształcony człowiek" - zaznaczył.

 

Przypomniał też, że drugiego dnia wojny poszedł do ambasady rosyjskiej przy Stolicy Apostolskiej, aby powiedzieć, że jest gotów pojechać do Moskwy, o ile Putin da okno do negocjacji. "Ławrow napisał do mnie, że dziękuje, ale teraz nie jest na to czas" - mówił papież i dodał: "Putin wie, że jestem dostępny".

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Papież Franciszek wzywa do zawieszenia broni i negocjacji

 

Papież przypomniał o innych konfliktach, które obecnie trwają na świecie, wspomniał m.in. o Syrii i Jemenie. "Wojny sprawiają ból. Nie ma w nich ducha Bożego. Nie wierzę w święte wojny" - podsumował. 

 

Zdaniem Franciszka "wszystkie wielkie mocarstwa zostały wplątane w wojnę". 

ap/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie