Papież Franciszek jest gotowy do spotkania z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem

Świat
Papież Franciszek jest gotowy do spotkania z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem
PAP/EPA/TIZIANA FABI
Papież Franciszek podczas rozmowy z dziennikarzami

- Jestem otwarty na spotkanie z oboma prezydentami - zadeklarował w niedzielę w rozmowie z dziennikarzami papież Franciszek cytowany przez "Corriere della Sera". Te słowa były odpowiedzią na pytanie o możliwość spotkania z Władimirem Putinem w celu omówienia pokoju.

Franciszek rozmawiał z dziennikarzami na konferencji prasowej zorganizowanej w samolocie lecącym ze stolicy Sudanu Południowego Dżuby do Rzymu.

 

- Jestem otwarty na spotkanie z oboma prezydentami (Ukrainy i Rosji - red.) - zadeklarował papież. 


Tłumaczył też, dlaczego do tej pory nie odwiedził stolicy napadniętego państwa. - Jeżeli nie pojechałem do Kijowa, to dlatego, że nie można było wtedy pojechać do Moskwy - tłumaczył. 

Papież Franciszek chciał odwiedzić Moskwę 

Przypomniał też, że na samym początku wojny udał się do ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej i przekazał, że chce jechać do Moskwy, żeby rozmawiać z Putinem.


Szef rosyjskiej dyplomacji miał pozytywnie ocenić inicjatywę papieża, ale ostatecznie nie podjął decyzji o umożliwieniu przylotu Franciszka do stolicy Rosji. 


Zwierzchnik Kościoła katolickiego przypomniał, że wojna w Ukrainie nie jest jedyną. Wymienił przy tej okazji konflikty w Syrii, Jemenie czy Birmie.

ap/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie