Berlin. Kobiety mogą korzystać z basenów topless

Świat
Berlin. Kobiety mogą korzystać z basenów topless
pixabay/StockSnap
Pływanie 'topless" będzie w Berlinie dozwolone dla wszystkich

Na publicznym, miejskim basenie w stroju topless? Władze Berlina zdecydowały w sprawie zasad korzystania z basenów publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami mieszkanki stolicy Niemiec wkrótce będą mogły pływać tam bez górnej części stroju kąpielowego.

Władze Berlina zdecydowały zająć się tą kwestią po licznych skargach od kobiet. Dotychczas przepisy nie precyzowały czy mieszkanki niemieckiej stolicy mogą korzystać z publicznych basenów topless. 

 

ZOBACZ: Marianna Schreiber i Michał Marszał razem na basenie. To akcja charytatywna

Berlin. Kobiety mogą chodzić na basen topless

Jak informuje portal BBC, głośny był przypadek kobiety, która korzystała z jednego z miejskich basenów bez górnej części stroju kąpielowego.

 

Nie spodobało się to jednak obsłudze obiektu, która nakazała kobiecie opuszczenie pływalni. Kobieta uznała, że potraktowano ją niewłaściwie, dlatego zdecydowała się dochodzić swoich praw w Państwowym Urzędzie ds. Równego Traktowania.

 

ZOBACZ: Francja. Kobiety nie stosują się do zakazu noszenia burkini na basenach miejskich w Grenoble

 

Innym głośny przypadek miał miejsce w grudniu 2022 r. na jednej z krytych pływalni. Wówczas nie wyproszono kobiety, lecz poproszono ją o założenie górnej części kostiumu. Ona również zdecydowała się na złożenie oficjalnej skargi. 

 

Kobiety podkreślały, że regulamin kąpielisk nie określa żadnych przepisów dotyczących stroju w kontekście płci. Nakazuje się jedynie noszenie "zwyczajowego stroju kąpielowego".

 

ZOBACZ: Australia. Pięciolatek zaatakowany przez pytona. Wąż wciągnął chłopca do basenu

Kąpiel topless możliwa w Hanowerze

Władze Berlina po zapoznaniu się z wieloma podobnymi sytuacjami uznały, że należy uregulować sprawę korzystania z miejskich pływalni. Ostatecznie potwierdzono, że każda osoba może topless korzystać z otwartych, jak i zamkniętych basenów publicznych w mieście. Miejskie władze oceniły też, że decyzje o wypraszaniu z basenów były dyskryminacją.

 

Niemieckie media podkreślają, że nowe zasady nie stoją w sprzeczności z regulaminem obowiązującym dla berlińskich obiektów. Jednocześnie zgodnie z treścią dokumentu przedstawiciele każdej z płci bezwzględnie muszą kostiumy zakrywające genitalia.

 

ZOBACZ: Izrael. Dziura pod basenem wciągnęła mężczyzn. Jeden nie żyje

 

Berlin jest kolejnym miastem, który zdecydował się na umożliwienie kobietom korzystania z miejskich pływalni bez górnej części stroju kąpielowego. Od grudnia na wszystkich publicznych basenach Hanoweru możliwa jest kąpiel topless.

 

mak/ml / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie