Orędzie marszałek Sejmu. "Spadkobiercy komunistów niszczą papieża po jego śmierci"

Polska
Orędzie marszałek Sejmu. "Spadkobiercy komunistów niszczą papieża po jego śmierci"
Kancelaria Sejmu
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

- Jan Paweł II to jest nasza tożsamość, fundament i spoiwo. Komuniści to doskonale wiedzieli, dlatego tak go niszczyli za życia. Dziś ich spadkobiercy robią to po jego śmierci. To wstyd stać z nimi po jednej stronie - mówiła w orędziu Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- W wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku Jan Paweł II na znak jedności z rodakami, którzy doświadczali nieszczęścia stanu wojennego, zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego. Ta płonąca świeca była wtedy wyrazem łączności, jedności i solidarności z Polską, Polakami oraz nadziei na lepszą przyszłość dla naszej ojczyzny - przypomniała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w orędziu.

Orędzie Marszałek Elżbiety Witek

- Za Janem Pawłem II do postawienia w oknie świec wezwał również prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do swoich rodaków powiedział: "Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić". Św. Jan Paweł II był dla Polaków takim właśnie światłem wolności. Jego słowa: "nie lękajcie się", pozwoliły, by "zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze tej ziemi", naszej ziemi. Polski. Zdjął kajdany kłamstwa, zła i zniewolenia, odnowił ducha i dał siłę do walki - mówiła Witek.

 

ZOBACZ: Warszawa. Wizerunek Jana Pawła II na Pałacu Prezydenckim


- Dzisiejszy świat próbuje podważać nasze fundamenty, wystawia je na próbę, odwraca prawdę i buduje fałszywych bożków, czerpie ze złych kart historii. Jednak bardzo mylą się ci, którzy myślą, że damy się zmanipulować - zaznaczyła.   


Marszałek stwierdziła, że postać papieża Jana Pawła II "jednoczy i spaja Polaków". - Jest tym zasadniczym ogniwem, tym spoiwem jedności. Kto spróbuje ten płomień zgasić, spotka się z jasnym i twardym "nie", bo niezależnie od tego, w co wierzymy i jakie mamy poglądy, są dla nas wspólne insygnia tożsamości. Jest nasz Orzeł Biały, nasza biało-czerwona flaga, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i portret Jana Pawła II - wymieniała.   


- W najsmutniejszych czasach, to właśnie te symbole trzymały nas przy życiu, trzymały nas razem, dawały nadzieję na wolną i niepodległą Polskę. Dziś na podstawie spreparowanych komunistycznych donosów, chce się nam jeden z tych symboli zabrać, wierząc, że to nas podzieli - dodała.   

 

WIDEO: Zobacz orędzie marszałek Sejmu

Witek: Jan Paweł II to jest nasza tożsamość, fundament i spoiwo

Elżbieta Witek przypomniała, że w przeszłości dochodziło "do prób niszczenia" Jana Pawła II. - Służba Bezpieczeństwa próbowała zniszczyć Karola Wojtyłę, KGB próbowało go zabić. Nie udało się wtedy i nie udało się dziś. Jedna z zagranicznych stacji w Polsce opublikowała materiał, przypominający najgorsze lata komunistycznej propagandy wymierzonej w podstawy naszego dziedzictwa kulturowego - mówiła.  


- Jan Paweł II to jest nasza tożsamość, fundament i spoiwo. Komuniści to doskonale wiedzieli, dlatego tak go niszczyli za życia. Dziś ich spadkobiercy robią to po jego śmierci. To wstyd stać z nimi po jednej stronie - przekazała Witek.


- Dziś Sejm w geście sprzeciwu przeciw tym haniebnym próbom niszczenia św. Jana Pawła II przyjął specjalną uchwałę - dodała.  

 
Marszałek Sejmu podziękowała wszystkim, którzy zagłosowali dziś za przyjęciem uchwały. - Nie dajmy się podzielić. Niech żyje Polska i pamięć o wielkim Polaku, bohaterze naszej wolności, świętym Janie Pawle II - zakończyła.  

anw/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie