Czechy. Nowy prezydent Petr Pavel zaprzysiężony

Świat
Czechy. Nowy prezydent Petr Pavel zaprzysiężony
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Petr Pavel złożył przysięgę

Petr Pavel, były szef armii i wysoki rangą urzędnik NATO został zaprzysiężony na prezydenta Czech - podaje Reuters. Tym samym czwartek jest pierwszym dniem jego pięcioletniej kadencji.

W środę po 10 latach sprawowania urzędu prezydentem Czech przestał być Milosz Zeman. Dzień później przysięgę złożył jego następca Petr Pavel. 

 

W drodze do prezydentury Pavel pokonał w styczniowych wyborach byłego premiera Andreja Babisza.

 

Pavel jest liberałem, który zyskał poparcie centroprawicowego rządu. "Pavel w pełni poparł kontynuację pomocy dla Ukrainy w obronie przed inwazją Rosji" - przypomina Reuters. 

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie w Czechach. Petr Pavel nieznacznie pokonał Andreja Babisza w pierwszej turze

 

Media podkreślają, że były już prezydent Milosz Zeman był zwolennikiem wzmocnienia relacji Rosją i Chinami. Natomiast Pavel deklarował zacieśnienie więzi z Unią Europejską i NATO. 

Petr Pavel prezydentem Czech. Kim jest?

Petr Pavel urodził się 1 listopada 1961 roku w miejscowości Plana na zachodzie kraju. Uczył się w szkole oficerskiej i na kursie wywiadu, na którym był przewodniczącym komórki Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Jak mówił w trakcie kampanii wyborczej: "urodziłem się w rodzinie, w której przynależność do partii komunistycznej była uważana za rzecz normalną".

 

Partię opuścił po aksamitnej rewolucji 1989 roku, ale pozostał w wojsku. Jego kariera nabrała tempa po udziale w misji UNPROFOR. Jako pułkownik razem z grupą ochotników doprowadził do uwolnienia 50 francuskich żołnierzy, którzy nie mogli opuścić bazy w Serbskiej Krainie.

 

ZOBACZ: Czechy: Babisz ciepło o Polakach, Pavel wypomina historię. Kandydaci zmieniają zdanie ws. Polski

 

Później szkolił się też w Wielkiej Brytanii. 

 

W 2012 roku został szefem Sztabu Generalnego, a później szefem Komitetu Wojskowego NATO. Karierę wojskową zakończył pięć lat temu w stopniu generała. 

 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie