Wybory prezydenckie w Czechach. Petr Pavel nieznacznie pokonał Andreja Babisza w pierwszej turze

Świat
Wybory prezydenckie w Czechach. Petr Pavel nieznacznie pokonał Andreja Babisza w pierwszej turze
PAP/EPA/FILIP SINGER
Petr Pavel

Były szef sztabu generalnego i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel odniósł nieznaczne zwycięstwo nad miliarderem, byłym premierem Czech Andrejem Babiszem w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Czechach - podała agencja Reutera. Za dwa tygodnie Czechów czeka druga tura wyborów.

Wyniki z 99,7 proc. obwodów pokazały, że Pavel, który zdobył 35,4 proc. głosów wyprzedził Babisza, na którego zagłosowało 35 proc. uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła 68,23 proc.

 

ZOBACZ: Czechy. Poszukiwania kobiety i jej 3-letniego dziecka. Służby znalazły zwłoki w górskim lesie


- Niebezpieczeństwo polega na tym, że zaczniemy się przesuwać nie tylko w stronę populizmu, ale także zaczniemy zbaczać z kursu, którym podążaliśmy przez ostatnie 30 lat, wyraźnie prodemokratycznego, prozachodniego, proeuropejskiego - powiedział Pavel po ogłoszeniu cząstkowych wyników, ostrzegając przed głosowaniem na swojego najsilniejszego konkurenta.

Danuse Nardudova gratuluje Pavlovi i oferuje wsparcie

Na trzecim miejscu znalazła się profesor ekonomii Danuse Nerudova, która zebrała 13,9 proc. głosów. Nerudova pogratulowała Pavlowi, zapewniając, że spotka się z nim, aby zaoferować swoje wsparcie. - Wciąż jest tu wielkie zło, które nazywa się Andrej Babisz - powiedziała swoim zwolennikom i dziennikarzom. 

 

ZOBACZ: Nocna akcja GOPR na Śnieżce. Ratownicy sprowadzili na dół dwoje wychłodzonych turystów z Czech

 

Były szef sztabu generalnego podziękował na Twitterze swojej konkurentce, która po ogłoszeniu wyników przyjechała do jego sztabu wyborczego, aby osobiście złożyć gratulacje.

 

Sondaże dają emerytowanemu generałowi przewagę nad byłym premierem w drugiej turze, ponieważ prawdopodobnie przyciągnie on więcej wyborców głosujących w pierwszej turze na sześciu pozostałych kandydatów. 

Wybory prezydenckie w Czechach: W drugiej turze Petr Pavel i Andrej Babisz 

61-letni Pavel jest bardziej prozachodni niż jego najgroźniejszy rywal. Popiera dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy, jak również przyjęcie euro

 
Z kolei 68-letni Babisz, premier Czech w latach 2017-2021, który zbudował imperium chemiczne, rolnicze i medialne, podziela ciepłe relacje obecnego prezydenta Milosza Zemana z przywódcą Węgier Viktorem Orbanem. Babisz opowiedział się również przeciwko zwiększeniu czeskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy

 

ZOBACZ: Zarobki specjalistów IT w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech. Gdzie zarobicie więcej


Prezydent Republiki Czeskiej nie sprawuje władzy wykonawczej, ale ma znaczące uprawnienia w zakresie mianowania premiera, szefa banku centralnego i nominacji sędziów. Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i ma ograniczony wpływ na politykę zagraniczną. 

adn/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie