Wojna w Ukrainie. Ukraiński żołnierz zabity przez Rosjan. Wojsko zidentyfikowało jeńca

Świat
Wojna w Ukrainie. Ukraiński żołnierz zabity przez Rosjan. Wojsko zidentyfikowało jeńca
Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy
Ukraiński żołnierz zabity przez Rosjan

Rozstrzelany przez Rosjan ukraiński żołnierz to najprawdopodobniej Tymofiej Szadura, który walczył pod Bachmutem - powiadomili członkowie 30. brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy we wtorek. Drastyczne nagranie z egzekucji zamieszczone zostało w mediach społecznościowych. Można na nim usłyszeć ostatnie słowa żołnierza: Chwała Ukrainie.

Nagranie, na którym przedstawiono egzekucję żołnierza zostało opublikowane w poniedziałek w mediach społecznościowych. Na nagraniu ukraiński jeniec, który stoi w lesie, paląc papierosa mówi "Chwała Ukrainie", po czym jeden z rosyjskich żołnierzy odpowiada "O ty k****, giń k****", następnie słychać strzały, a żołnierz pada na ziemię. Ze względu na to, że nagranie jest drastyczne, zdecydowaliśmy się go nie publikować.

Wiceminister obrony zabrała głos ws. zabitego żołnierza

We wtorek w mediach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone informacje, że ukraiński żołnierz miał zostać rozpoznany na nagraniu przez siostrę. "Przede wszystkim należy szanować zmarłych i ich rodziny" - odniosła się do sprawy w serwisie Telegram ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

 

"Należy poczekać, aż brygada(dowódca) oficjalnie potwierdzi tożsamość zmarłego" - zaapelowała.

Wojsko potwierdza tożsamość ukraińskiego żołnierza

Kilka godzin później 30. Brygada Zmechanizowana im. Ks. Konstantego Ostrogskiego powiadomiła, że według wstępnych danych Rosjanie zabili Tymofieja Szadura.

"Tymofiej Szadura jest uważany za zaginionego od 3 lutego bieżącego roku po walkach w Bachmucie. Obecnie ciało naszego żołnierza znajduje się na tymczasowo okupowanym terenie. Ostateczna identyfikacja będzie możliwa, gdy ciało zostanie przekazane i zostaną przeprowadzone odpowiednie badania" - napisano.

 

Członkowie brygady przekazali kondolencje najbliższym zmarłego. "Zemsta będzie nieunikniona" - zapowiedzieli.

 

SBU wszczyna postępowanie

Jak powiadomił Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła postępowanie karne w związku ze śmiercią żołnierza. 

 

"Wideo z brutalnego i zuchwałego rozstrzelania nieuzbrojonego mężczyzny poruszyło dziś społeczeństwo. Główny Wydział Śledczy SBU wszczął postępowanie karne na podstawie art. 438 par. 2 Kodeksu karnego Ukrainy - naruszenie praw i zwyczajów wojennych" - przekazał.

 

Prokurator generalny podkreślił, że Rosja nieustannie łamie prawo wojenne. "Prędzej czy później za zbrodnię będzie kara. Wszyscy zaangażowani odpowiedzą przed prawem" - napisał.

 

 

Do brutalnego zabójstwa odniósł się również prezydent Ukrainy w wieczornym nagraniu w poniedziałek.


"Dziś pojawiło się wideo, na którym okupanci brutalnie mordują żołnierza, który odważnie powiedział im prosto w oczy: 'Chwała Ukrainie!'. Chcę, abyśmy wszyscy odpowiedzieli wspólnie na jego zawołanie: 'Chwała bohaterowi! Chwała bohaterom! Chwała Ukrainie!'. Odnajdziemy morderców" - napisał Wołodymyr Zełenski.

 

RELACJA NA ŻYWO: Wojna w Ukrainie. 377. dzień inwazji Rosji.

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie