Wojna w Ukrainie. Minister o stratach spowodowanych przez wojnę w środowisku. 76,5 miliarda euro

Świat
Wojna w Ukrainie. Minister o stratach spowodowanych przez wojnę w środowisku. 76,5 miliarda euro
Facebook.com/Руслан Стрілець
"Prawie 3 miliony hektarów lasów zostało zniszczonych, 0,5 mln hektarów znajduje się pod okupacją lub w strefie działań wojennych" - powiedział minister środowiska Ukrainy Rusłan Strilec.

Ukraiński minister podał, że straty w ukraińskim środowisku w związku z rosyjską agresją wyniosły dotąd 76,5 miliarda euro. Według niego Ukraina straciła jedną trzecią terenów zalesionych, głównie przez pożary (3 mln hektarów). Dodał, że co najmniej pół miliona hektarów jest okupowanych lub w strefie wojennej. Jak podał Ukraina pracuje z partnerami nad definicją "zbrodni środowiskowej".

Ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec poinformował na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie, że straty w ukraińskim środowisku spowodowane przez wojnę z Rosją wyniosły dotąd 76,5 miliarda euro (2 bln hrywien).

Pół miliona hektarów lasów pod okupacją, albo w strefie wojny

Według niego zniszczonych zostało niemal 3 miliony hektarów lasów, a pół miliona hektarów jest obecnie pod rosyjska okupacją lub w strefie wojennej.

 

"Dyskutowaliśmy z międzynarodowymi ekspertami i Biurem Prokuratora Generalnego Ukrainy o mechanizmach odpowiedzialności Rosji za zbrodnie przeciwko środowisku i międzynarodowej definicji 'zbrodni na środowisku'" - napisał Strilec na Facebooku.

 

"Wspólnie z partnerami nieustannie pracujemy nad stworzeniem międzynarodowej metodologii obliczania szkód w środowisku. Pomagamy w tym szefowi Ekokomitetu Olegowi Bondarence, posłance Elenie Kriworuczkinie oraz działaczce społecznej Julii Owczinníkowej" - pisze minister.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie: Rosyjscy żołnierze nie mają amunicji. Używają łopat do walki wręcz

 

Wyjaśnił, że aby lepiej wykrywać takie przestępstwa, resort współpracuje z policją, MSW, Służba bezpieczeństwa, Prokuratorem Generalnym oraz innymi resortami i instytucjami.

 

"Ministerstwo Obrony Ukrainy ściśle współpracuje z Państwową Inspekcją Ochrony Środowiska Ukrainy oraz Państwową Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy, aby wspólnie identyfikować i dokumentować szkody w środowisku" - podał minister.

 

Masowa śmierć delfinów. Winne miny i okręty

Według ministra największe straty w środowisku związane są z pożarami lasów oraz z zanieczyszczeniem ziemi i powietrza.

"Pracujemy już nad narzędziami do likwidacji zanieczyszczenia naszych ziem i innych konsekwencji wojny" - zapowiedział polityk we Lwowie.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prigożyn: Bez grupy Wagnera Rosja straci Krym

 

Dodał, że Ukraina straciła wskutek inwazji jedną trzecią lasów, okupowanych jest 10 parków narodowych i dziesięć rezerwatów. Szef resortu zwraca uwagę na zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt i roślin.

 

Jako przykład podał delfiny z Morza Czarnego i Azowskiego. Według niego są już tysiące odnotowanych przypadków śmierci tych zwierząt wskutek eksplozji min i działalności okrętów wojennych.

 

hlk/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie