Energia jądrowa w Polsce. Szef PGE: To jest największy projekt w historii Polski

Polska
Energia jądrowa w Polsce. Szef PGE: To jest największy projekt w historii Polski
Polsat News
Szef PGE Wojciech Dąbrowski

We wtorek podpisano porozumienie w sprawie budowy elektrowni jądrowej. - To jest największy projekt w historii Polski. To jest pierwsza taka współpraca - powiedział w Polsat News szef PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Poprzez obecność w projekcie PGE, Spółka będzie zabezpieczała interes Skarbu Państwa. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w powstającej spółce.

Porozumienie między PGE a ZE PAK

- Podpisaliśmy założenia do powołania wspólnej spółki między PGE a ZE PAK w której każda ze stron ma 50 proc. udziałów - powiedział w programie "Punkt Widzenia" w Polsat News prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

 

Dodał, że spółka będzie partnerem strony koreańskiej w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie. - Wszystko wskazuje na to że Pątnów będzie lokalizacją, w której będziemy realizowali tę inwestycję. Jest to perspektywiczna lokalizacja - powiedział Dąbrowski.

 

ZOBACZ: Energia jądrowa zapewni konkurencyjność polskiej gospodarki - prezes PGE Wojciech Dąbrowski

 

- Spółka powołana przez PGE i ZE PA będzie stroną w rozmowach z Koreańczykami. Niezależnie od tego dziś prowadzimy rozmowy, aby jak najszybciej powołać spółkę międzynarodową, gdzie dołączymy do nas trzeciego partnera, czyli koncern KHNP - poinformował szef PGE.

 

Dodał, że KHNP ma "ogromne doświadczenie w budowie bloków jądrowych w Korei". - Wybudował kilkanaście, buduje je w terminie i - co ważne - w budżecie. Jest to partner sprawdzony - stwierdził Dąbrowski.

 

Podkreślił, że należy także poczekać na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. - Podpisaliśmy założenia do powstania spółki. Jutro składamy wniosek do UOKiK-u. Niezwłóczenie po otrzymaniu zgody powołamy polską spółkę, która będzie stroną do rozmowy z Koreańczykami - zauważył szef PGE.

Dąbrowski: Największy projekt w historii Polski

- To jest największy projekt w historii Polski. To jest pierwsza taka współpraca partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie każda ze stron będzie posiadała 50 proc. udziałów - powiedział Dąbrowski.

 

- Pamiętajmy elektrownia jądrowa będzie nam zapewniała bezpieczeństwo w przysłości, bo od węgla będziemy odchodzili, a tylko stabilne źródła energii zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność polskiej gospodarki - podkreślał Dąbrowski. - Elektrownia będzie pod kontrolą państwa, aby strona polska w przedsięwzięciu z Koreańczykami miała większość - zauważył.

 

ZOBACZ: Elektrownia jądrowa w Pątnowie. "Będzie dawała Polsce bezpieczeństwo"

 

- Polski rząd i my jako największy producent energii elektrycznej planujemy przyszłość polskiej energetyki na kolejnych kilkadziesiąt lat.  Elektrownia jądrowa po wyłączeniu elektrowni konwencjonalnych, co w konsekwencji spowoduje wyłączenie kopalń będzie nam zapewniała bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnienie się od sprowadzania paliw przede wszystkim kierunku wschodniego - powiedział szef PGE.

 

WIDEO: Wojciech Dąbrowski w programie "Punkt Widzenia"

 

Dąbrowski: Polska będzie bezpieczna

- To działanie ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo, suwerenność, polskiej gospodarce - konkurencyjność i spowodować, że Polska będzie bezpieczna i nie będzie zależna od węglowodoru z kierunku rosyjskiego - podkreślił Dąbrowski.

 

Dodał, że każdy z dwóch powstały w pierwszym etapie inwestycji reaktorów ma zapewniać moc 1400 MW. - To będzie zapewniać do 10 proc. zapotrzebowania - zauważył szef PGE.

 

ZOBACZ: Elektrownia atomowa w Pątnowie. Mieszkańcy są zdecydowanie na tak, mówią o korzyściach

 

- Elektrownie jądrowe spełniają najwyższe normy ochrony środowiska, ale i bezpieczeństwa. To nie są reaktory atomowe znane z tragicznych wydarzeń, jak choćby w Czarnobylu - podkreślił Dąbrowski. - To są najnowocześniejsze reaktory na świecie - dodał.

 

Pierwszy reaktor elektrowni jądrowej w Polsce ma powstać do 2035 roku.

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie