Prezydent Duda: Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo

Świat
Prezydent Duda: Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo
Marcin Obara/PAP
Prezydent Andrzej Duda na V Konferencji ONZ

- Polska ma wiele do zaoferowania, od gotowych produktów po know-how, czym jesteśmy gotowi się podzielić, aby wspólnie rozwijać nasze relacje gospodarcze - mówił Andrzej Duda w stolicy Kataru, Ad-Dausze, na V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych

Andrzej Duda podczas Forum Sektora Prywatnego otworzył panel dyskusyjny dotyczący rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich. W swoim przemówieniu podkreślił, że dzisiejsze realia wymagają zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko w wymiarze militarnym, ale także w sektorze żywnościowym. 

 

ZOBACZ: Września. Owady jako żywność w przedszkolu. "Hejt i groźby karalne"


- Bezpieczne dostawy zboża, wody pitnej, świeżych artykułów spożywczych, żywności i funkcjonowanie efektywne łańcuchów dostaw między Europą, Afryką a Bliskim Wschodem jest obecnie utrudnione z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainę - powiedział. - Ważne jest, aby wspierać najsłabiej rozwinięte kraje, jeżeli chodzi o rolnictwo, po to, aby mogły zapewnić sobie bezpieczeństwo żywnościowe tak dalece, jak to jest możliwe. 

Pakiet wsparcia dla rolnictwa w krajach najsłabiej rozwiniętych 

Prezydent podkreślił rolę nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji i cyfrowych platform dla rolników w modernizacji sektora rolno-spożywczego. Wskazał, że kraje najsłabiej rozwinięte nie są w stanie poradzić sobie same w tej kwestii i zaznaczył, że Polska jest zaangażowana we wspieranie przedsiębiorczości w tych krajach, zwiększając ich wydajność energetyczną, rozwijając infrastrukturę wodną i chroniąc bioróżnorodność. 

 

ZOBACZ: Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie mąki ze świerszczy do produkcji żywności


- Jesteśmy gotowi, aby poszerzyć ten pakiet wsparcia dla krajów najsłabiej rozwiniętych, aby podzielić się naszym doświadczeniem, jeżeli chodzi o sektor rolnictwa - zapowiedział.

 

Andrzej Duda: Polska jest piątym producentem żywności w UE 

- Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-spożywczy - przyznał prezydent, zaznaczając, że akcesja Polski do UE była dla wielkim wyzwaniem, ale też wielką szansą. - Obecnie Polska jest piątym producentem żywności w Unii Europejskiej z udziałem w unijnej produkcji na poziomie 10,5 proc. Patrząc szerzej - jesteśmy na czołowych miejscach, jeśli chodzi o produkcję i eksport produktów mlecznych, mięs, owoców, warzyw oraz zbóż na świecie. 

 


Andrzej Duda wskazał, że w ciągu ostatnich 20 lat wartość eksportu produktów żywnościowych zwiększyła się prawie siedmiokrotnie, a polskie produkty w 2021 roku trafiły do 198 krajów na świecie. 

 


Głowa państwa zapowiedziała gotowość wsparcia ze strony polskich firm. - Polska ma wiele do zaoferowania, od gotowych produktów po know-how, czym jesteśmy gotowi się podzielić, aby wspólnie rozwijać nasze relacje gospodarcze. 

adn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie