Wielka Brytania: Minister straszył nowym wariantem koronawirusa, by ludzie przestrzegali lockdownu

Świat
Wielka Brytania: Minister straszył nowym wariantem koronawirusa, by ludzie przestrzegali lockdownu
FLICKR/Pippa Fowles/No 10 Downing Street.
Matt Hancock był ministrem zdrowia do 26 czerwca 2021 roku

Były brytyjski minister zdrowia w grudniu 2020 zastanawiał się, jak najskuteczniej zmusić ludzi do przestrzegania pandemicznego lockdownu. "Wystraszymy nowym wariantem, że wszystkim spodnie pospadają" - napisał w jednej z wiadomości, do której dotarło "The Sunday Telegraph".

Brytyjska gazeta w niedzielę pokazała część ze 100 tysięcy wiadomości na WhatsAppie, które minister Matt Hancock wymieniał ze swoimi doradcami oraz innymi członkami rządu. Za przeciekiem stoi dziennikarka, która pomagała politykowi pisać wspomnienia z okresu pandemii COVID-19.

Doradzili "rzucenie nowego wariantu", by społeczeństwo "odpowiednio się zachowali"

13 grudnia 2020 jeden z doradców zasugerował Hancockowi, że by oswoić społeczeństwo z lockdownem, można "rzucić na boisko nowy wariant".

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Przewodniczący Partii Pracy: Polska może być bogatsza od nas

 

"Wystraszymy nowym wariantem, że wszystkim spodnie pospadają" - odpowiedział minister. Inny doradca potwierdził, że to spowoduje "odpowiednią" zmianę zachowania.

 

Natomiast 14 grudnia Hancock publicznie ogłosił pojawienie się nowego wariantu. Cztery dni później rząd wycofał się z planów odwołania restrykcji covidowych na Boże Narodzenie.

Hancock sam złamał restrykcje

W styczniu 2021 roku Hancock zasugerował szefowi kancelarii premiera, że małe zmiany w restrykcjach covidowych nie są właściwą drogą, by namówić ludzi do przestrzegania obostrzeń. "Czynnik strachu/winy jest kluczowy" - podkreślał.

 

Hancock był ministrem zdrowia od lipca 2018 do czerwca 2021 roku. Zrezygnował, kiedy media przyłapały go na złamaniu restrykcji pandemicznych, które wcześniej sam wprowadził.

jk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie