Czarnobyl. Psy w strefie skażonej są zmutowane genetycznie. Naukowcy przeprowadzili badania

Świat
Czarnobyl. Psy w strefie skażonej są zmutowane genetycznie. Naukowcy przeprowadzili badania
Wikipedia/Pixabay/igorovsyannykov
Zdj. ilustracyjne/Ludności polecono zostawić skażoną strefę

Psy, które żyją w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu, różnią się pod względem genetycznym od innych psów - przekazali naukowcy. Jak dodali badacze, analiza pokrewieństwa ujawniła także złożone relacje rodzinne wśród tych zwierząt. Katastrofa w Czarnobylu w 1986 roku spowodowała duże skażenie środowiska.

Po katastrofie jądrowej w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 r., około 120 tys. osób mieszkających w okolicy i pobliskim mieście Prypeć zostało zmuszonych do ewakuacji i opuszczenia swoich domów.

 

Wokół obszaru skażonego opadami radioaktywnymi wyznaczono obszar o powierzchni 2600 km kwadratowych, który znany jest jako Czarnobylska Strefa Wykluczenia. W tym rejonie pozostało dużo bezpańskich zwierząt, przede wszystkim psów.

 

Naukowcy postawili zbadać populacje czworonogów żyjących wokół Czarnobyla w strefie skażenia środowiska. Dzięki pobranym od nich próbkom krwi w latach 2017-2019, przeanalizowano genetycznie 302 osobniki żyjące w obrębie samej elektrowni, a także te przebywające od 15 do 45 kilometrów od niej - przekazał IFL Science.

"Czarnobylskie psy można zidentyfikować po badaniach genetycznych"

Już samo spojrzenie na DNA psów żyjących w pobliżu Czarnobyla pokazało, że różnią się one genetycznie od zwierząt żyjących w innych częściach świata, co zdaniem badaczy jest odzwierciedleniem promieniowania jonizującego, na które były narażone.

 

Nowe badania wykazały, że populacja psów ma 15 złożonych struktur rodzinnych, które są wyjątkowe w porównaniu z innymi. Jest jasne, że psy mogą dowolnie poruszać się po różnych obszarach i swobodnie się rozmnażają.

 

- Myślę, że najbardziej niezwykłą myślą o badaniu jest to, że identyfikujemy populacje psów żyjących w cieniu reaktora, i możemy powiedzieć, jakie są te psy po prostu patrząc na ich profil DNA - powiedziała autorka badania Elaine Ostrander. - Psy żyjące w miejscach takich jak Czarnobyl świadczą o odporności gatunku - dodała.

 

ZOBACZ: Radioaktywne grzyby z Fukushimy. Normy przekroczone trzykrotnie

 

- Stwierdziliśmy również, że psy żyjące obecnie w strefie wykluczenia są potomkami zwierząt domowych od ludzi, którzy uciekli z tego obszaru, gdy doszło do wybuchu - przekazała naukowczyni. - Możemy zobaczyć ich historię tych wyrytą w DNA - wyjaśniła.

 

Według najnowszych szacunków, do 800 psów może żyć wokół Czarnobyla. Psy te są klasyfikowane jako półdzikie, ponieważ mają kontakt z ludźmi. Wiadomo, że pracownicy i badacze z tego obszaru karmią zwierzęta, a weterynarze od czasu do czasu odwiedzają ten obszar, aby podać szczepionki.

mbl/zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie