Wisła zagrożona jak Odra? RDOŚ pisze do Tauronu, spółka nie odpowiada dziennikarzom

Polska
Wisła zagrożona jak Odra? RDOŚ pisze do Tauronu, spółka nie odpowiada dziennikarzom
Polsat News
Zagrożeniem jest wysoki poziom zasolenia Wisły

Przemysł ciężki wciąż truje Odrę, a powtórka katastrofy ekologicznej to kwestia czasu - alarmuje Greenpeace. Problem dotyczy również Wisły. Pojawiają się doniesienia o jej nadmiernym zasoleniu. Problem wciąż dotyczy też Odry. - Poniżej Górnego Śląska rzeki zamieniają się, powiem wprost, w ścieki - komentował profesor Leszek Pazderski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zasolenie Wisły osiągnęło poziom groźny dla rzecznej fauny. - Kiedy stężenie tych substancji rozpuszczonych wzrośnie powyżej pewnego poziomu, możemy mieć powtórkę z Odry - mówi w rozmowie z Polsat News Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej.

Działania Tauronu powodem zasolenia rzeki? Spółka milczy

Jedną z możliwych przyczyn zasolenia jest zrzut do dopływów Wisły ścieków kopalnianych. Na terenie podległym małopolskiej Regionalnej Dyrekcji Gospodarki Wodnej wydobycie prowadzi tylko Tauron, więc wyłącznie do tej państwowej firmy zwrócili się urzędnicy.

 

- Wystosowaliśmy pismo do Tauronu Wydobycie z prośbą o monitorowanie wód, ponieważ zrzucają wody dołowe z wydobycia węgla do dopływów Wisły i stąd zasolenie tych rzek jest bardzo wysokie - podkreśla Ada Słodkowska-Łabuzek z RDOŚ w Krakowie.

 

WIDEO: Odra i Wisła zagrożone. Ostrzegają aktywiści i eksperci

 

 

Tauron nie odpowiedział na prośbę "Wydarzeń" Polsatu o komentarz do sprawy.

Odra nadal zatruwana. Złote algi wciąż obecne

- Wciąż w Odrze jest bardzo wysokie zasolenie. Tak samo w Wiśle. Mało tego, sytuacja tej drugiej jest o wiele gorsza niż Odry - wskazuje Marta Gregorczyk z Greenpeace Polska.

 

ZOBACZ: Warszawa: Aktywiści Greenpeace zawiesili na moście baner. "Polska nadal kupuje ropę z Rosji"

 

Problemy Odry się nie kończą, wciąż znajdują się tam toksyny złotych alg, które zatruły życie w rzece. Problem jest szerszy i dotyczy poważnego zanieczyszczenia rzek w Polsce.

 

- Odra i Wisła, kiedy dopływają do Górnego Śląska, są rzekami pierwszej klasy czystości, jeśli chodzi o zasolenie. To są tak naprawdę czyste, górskie rzeki. Poniżej Górnego Śląska zamieniają się, powiem wprost, w ścieki - komentował podczas konferencji prasowej Greenpeace profesor Leszek Pazderski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

jk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie