Pierwsze śledztwo dotyczące pandemii COVID-19 we Włoszech

Świat
Pierwsze śledztwo dotyczące pandemii COVID-19 we Włoszech
Reuters
Dochodzeniem objęto łącznie 17 osób, które były na pierwszej linii frontu walki z COVID-19

W Bergamo we Włoszech rozpoczęło się pierwsze w tym kraju śledztwo dotyczące pandemii COVID-19. Zostali nim objęci m.in. były premier Giuseppe Conte i minister zdrowia w jego rządzie Roberto Speranza. Dochodzenie prowadzone jest na wniosek rodzin osób zmarłych wtedy głównie w domach opieki.

Śledztwo dotyczy prowincji Bergamo, najbardziej dotkniętej we Włoszech przez skutki pandemii w jej pierwszych miesiącach.

 

Prokuratura wyjaśniła, że postępowanie dotyczy odpowiedzialności poszczególnych osób w okresie od początku stycznia 2020 roku, gdy pojawiły się informacje o wykryciu nowego wirusa. Chodzi przede o wszystkim o zarzuty poważnych zaniedbań w ocenie ryzyka epidemii oraz zarządzania kryzysem w sytuacji, gdy od 2006 roku nie aktualizowano we Włoszech planu działań na wypadek pandemii.

Usłyszeli zarzuty

Dochodzeniem objęto łącznie 17 osób, które były na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Oprócz byłego premiera i byłego ministra zdrowia chodzi również m.in. o gubernatora regionu Lombardia Attilio Fontanę, szefa krajowego Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro, prezesa Rady Służby Zdrowia Franco Locatellego i ówczesnego szefa Obrony Cywilnej Angelo Borrellego.

 

Wszystkim postawiono zarzuty przyczynienia się do rozwoju epidemii, nieumyślnego spowodowania śmierci wielu osób oraz niewywiązania się z obowiązków wynikających z pełnionej funkcji.

 

"Od dzisiaj pisze się na nowo historię masakry w Bergamo i całej Lombardii, historię naszych rodzin, odpowiedzialności tych, którzy spowodowali utratę naszych bliskich" - oświadczyło stowarzyszenie krewnych ofiar.

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie