Premier Morawiecki: Pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie może zaginąć

Polska
Premier Morawiecki: Pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie może zaginąć
Mateusz Morawiecki/Facebook
Premier Mateusz Morawiecki w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, premier Mateusz Morawiecki podkreślił że "to właśnie oni dziś są wielkimi zwycięzcami". Szef rządu wziął udział w odbywających się w Warszawie obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Komuniści chcieli, aby Żołnierze Wyklęci byli banitami. Zbiorowa amnezja to podstawa do manipulacji. Bardzo łatwo jest manipulować społeczeństwem, które wpada w taką zbiorową niepamięć. O to chodziło komunistom i niektórym środowiskom budującym III Rzeczpospolitą - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Pamięć i prawda o żołnierzach nie może zaginąć

Nazwa "Żołnierze Wyklęci" pochodzi z początku lat 90. - Byli wyklęci przez długie dziesięciolecia komunizmu i mieli być wymazani z kart historii i zapomniani również po jego upadku - wspominał Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: Platformo, nie kłam. Jesteście jak słaby bokser

 

- My wiemy, że pamięć i prawda o żołnierzach wyklętych nie może zaginąć. Tak jak i po 2,5 tysiącach lat nie zaginęła pamięć o trzystu Spartanach, którzy pod Termopilami stawili czoło armii Persów, tak przy tej samej dysproporcji żołnierze wyklęci przechowali nie tylko w swoich sercach, ale też zaświadczyli swoim życiem o wielkiej wartości i niepodległej prawdy i dobra - mówił premier. 

 

WIDEO: Premier w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jak wskazał, to własnie Żołnierze Wyklęci dzisiaj są wielkimi zwycięzcami. - To właśnie oni poprzez to, w jaki sposób żyli, poprzez świadectwo swojego życia, swoją walkę są prawdziwie nieśmiertelni - mówił. 

 

 

 

- Nasz naród będzie prawdziwie wolny wtedy, kiedy właściwie uhonorujemy wszystkich tych, którzy walczyli i umierali za ojczyznę - oświadczył premier. 


Jak dodał, miejsce Żołnierzy Wyklętych jest tam, gdzie od początku powinno być - na pomnikach, kartach historii i na uroczystościach takich jak dzisiejsze obchody, podczas których celebrujemy pamięć i prawdę o nich.


- Dziękuję wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom, które pielęgnują prawdę i historię Żołnierzy Wyklętych - dodał Mateusz Morawiecki.

nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie