Premier Morawiecki w Monachium: Okrutna Rosja Putina musi przegrać tę wojnę

Świat
Premier Morawiecki w Monachium: Okrutna Rosja Putina musi przegrać tę wojnę
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

Okrutna Rosja Putina musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi ją wygrać - powiedział w Monachium premier Mateusz Morawiecki. - Nie możemy zgodzić się na to, by Ukraina była strefą buforową - zaznaczył szef polskiego rządu. Jak dodał, "jeśli chcemy zapewnić trwały pokój w Europie, Ukraina musi być zintegrowana z UE i NATO".

- Wielu polityków w Europie zachodniej mówi, że Rosja nie powinna wygrać tej wojny, a Ukraina przegrać. My staramy się zmieniać tę narrację. Okrutna Rosja Putina musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi ją wygrać - powiedział Mateusz Morawiecki.

 

- To nie jest tylko drobna semantyczna różnica, to jest zasadnicza różnica w podejściu do tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą - dodał.

"Ukraina musi być zintegrowana z UE i NATO"

Premier podkreślił, że "jako wolny świat, jako UE, jako NATO musimy przygotować się na długoterminowe odstraszanie i powstrzymywanie Rosji". 

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: Trwa wojna na wyniszczenie. Sojuszniczy zwiększają produkcję amunicji dla Ukrainy

 

- Nie możemy też zgodzić się na to, żeby Ukraina była czymś w rodzaju strefy buforowej. Jeżeli chcemy zapewnić trwały pokój w Europie i trwałe bezpieczeństwo to Ukraina musi być zintegrowała z wolnym światem, z UE i z NATO - stwierdził.

 

- Aby to osiągnąć musimy zmienić nastawienie. Musimy mieć wolę i determinację aby wspierać Ukrainę tak długo, żeby ona tę wojnę wygrała, a Rosja przegrała - dodał. 

 

"Rosja obudziła najgorsze demony"

Premier Morawiecki ocenił też, że jeśli Ukraina przestałaby być wspierana poprzez dostawy broni i amunicji, to poniosłaby w krótkim czasie klęskę, "a Putin rozglądałby się za kolejną ofiarą". - Szukałby tylko, jaki następny kraj powinien zostać podbity - powiedział.

 

Jak stwierdził, "Rosja obudziła najgorsze demony XIX i XX wieku - kolonializm, imperializm, nacjonalizm, szowinizm". - Dzisiejsza Rosja, to na powrót kraj de facto totalitarny - dodał. 

 

ZOBACZ: Generał Mark Milley: Rosja przegrała militarnie, strategicznie i operacyjnie

 

- Musimy uświadamiać naszym partnerom w zachodniej Europie, partnerom zza oceanu, z którymi również wczoraj wiele rozmawiałem, jak ważne jest powstrzymanie, ale także jak ważne jest zbudowanie odpowiedniej siły odstraszania. Chcesz pokoju, gotuj się do wojny - powiedział premier. 

 

Przypomniał, że "Polska przeznacza 3 proc. PKB, a właściwie w tym roku, jeżeli zrealizujemy nasze plany zakupowe, będzie to 4 proc. PKB na zbrojenia". 

 

- NATO musi zrealizować swoje zapowiedzi z Madrytu, musi zbudować odpowiednie siły szybkiego reagowania i siły odstraszania. To są fundamentalne tematy bezpieczeństwa - wskazał szef rządu.

 

"Amunicja największą bolączką"

Przekazał, że rozmawiał na ten temat z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, ale także z wieloma innymi przywódcami.

 

Jak przyznał, na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej "tylko kilka" krajów popierało inicjatywę wspólnej produkcji i kupowania amunicji. - Dzisiaj już coraz więcej krajów zgadza się z tym - dodał premier, oceniając, że obecnie około połowa państw UE zgadza się na to rozwiązanie.

 

ZOBACZ: Prezydent w BBC. Mówił o samolotach F-16 dla Ukrainy

 

- Wszyscy, którzy znają charakterystykę teatru wojny na Ukrainie, wiedzą doskonale, że podstawową bolączką, podstawowym deficytem jest tam właśnie amunicja - podkreślił Morawiecki.

 

- My w Polsce również rozwijamy teraz gwałtownie moce produkcyjne amunicji, różnego kalibru, ale potrzebujemy jej zarówno na nasze własne zapasy, jak i przekazać amunicję dla Ukrainy - dodał.

"To droga donikąd"

- Nie możemy starać się ugłaskać bestialskiej Rosji, to droga donikąd - podkreślił premier. - 24 lutego 2022 r. wolny świat, Europa Zachodnia, NATO, pozbyły się złudzeń wobec Rosji - dodał. 

 

Wyraził przekonanie, że ten rok doprowadził do zrozumienia Rosji, zrozumienia jej prawdziwej natury - "barbarzyńskiej, kolonialnej, imperialnej, natury ruskiego miru, który dąży do podboju krajów sąsiednich i nie chce żyć ze swoim otoczeniem w pokoju i w spokoju".

 

ZOBACZ: Uciekają do Argentyny. Na lotnisku wylądowało ponad 30 ciężarnych Rosjanek

 

- Rolą Polski, rolą państw Europy Centralnej jest przekonywać innych, że taka właśnie jest Rosja, że takie jest właśnie rosyjskie zagrożenie. I dlatego tutaj w Monachium nasza ofensywa dyplomatyczna daje rezultaty, coraz więcej osób przekonuje się właśnie do naszych racji - stwierdził.

 

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda przebywają w stolicy Bawarii na 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W piątek wieczorem szef polskiego rządu wziął udział w dyskusji panelowej dotyczącej wojny na Ukrainie. Ponadto, na marginesie konferencji, spotkał się z prezydentem Regionu Kurdystanu w Iraku Nechirvanem Barzanim.

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie