Finlandia bliżej NATO. Jest decyzja parlamentu

Świat
Finlandia bliżej NATO. Jest decyzja parlamentu
Twitter

Fiński parlament przyjął w środę "przytłaczającą większością głosów" ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Tym samym posłowie zdecydowali o dołączeniu Finlandii do NATO nie czekając na brakujące ratyfikacje dwóch członków Sojuszu Północnoatlantyckiego - Turcji i Węgier.

Za przyjęciem Traktatu Północnoatlantyckiego było 184 deputowanych, a przeciw - 7.

 

Fińscy politycy zgodzili się zaakceptować rządowy projekt ustawy ratyfikacyjnej z wyprzedzeniem, czyli jeszcze zanim zrobiły to wszystkie kraje członkowskie NATO, ze względu na to, że obecna kadencja fińskiego parlamentu dobiega końca.

 

Dotychczas spośród 30 członków NATO jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły ratyfikacji protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji. 

 

- Naszym celem jest wciąż przystąpienie do NATO wspólnie ze Szwecją i w miarę możliwości w jednym czasie - powiedział we wtorek szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto.

 

 

Finlandia i Szwecja, czyli kraje które dotychczas prowadzące politykę neutralności, złożyły wnioski akcesyjne do Sojuszu w maju 2022 roku w odpowiedzi na atak zbrojny Rosji na Ukrainę. Wtedy w fińskim parlamencie za podjęciem tego kroku było 188 deputowanych. 

 

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne obu krajów nordyckich na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca 2022 roku. 

 

Formalnie Finlandia stanie się członkiem NATO i zostanie objęta m.in. gwarancjami wynikającymi z art. 5 Traktatu, gdy wszystkie państwa członkowskie dokonają ratyfikacji.

Apel prezydent Węgier

W środę debatę w sprawie ratyfikacji protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji rozpoczął parlament Węgier. 

 

Tego samego dnia prezydent Węgier Katalin Novak wezwała parlament tego kraju do jak najszybszego ratyfikowania akcesji Finlandii i Szwecji do NATO.

 

"Moje stanowisko jest jednoznaczne: w obecnej sytuacji przystąpienie Szwecji i Finlandii (do NATO) jest uzasadnione. Wierzę, że Zgromadzenie Narodowe podejmie jak najszybciej mądrą decyzję!" – napisała prezydent na Twitterze.

 

"Jest to złożona decyzja, niosąca za sobą poważne konsekwencje, dlatego konieczne jest jej dokładne rozważenie" – dodała.

 

 

Wcześniej Turcja oświadczyła, że jest skłonna ratyfikować członkostwo samej Finlandii, ale bez Szwecji, której Ankara zarzuca niewystarczające działania odnośnie kurdyjskich organizacji, stanowiących - według władz tureckich - zagrożenie terrorystyczne.

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie