Rosja: Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Sankt Petersburgiem

Świat
Rosja: Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Sankt Petersburgiem
zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/hpgruesen
Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Sankt Petersburgiem

Przestrzeń lotnicza nad rosyjskim portem lotniczym Petersburg-Pułkowo została zamknięta - informuje agencja Reutera. Według nieoficjalnych informacji nad lotniskiem pojawił się niezidentyfikowany obiekt. Poderwano wojskowe myśliwce.

Państwowa agencja TASS poinformowała, że zamknięta została ​​przestrzeń powietrzna w promieniu 200 kilometrów od lotniska. Rosyjskie władze podjęły decyzję o zamknięciu przestrzeni do godziny 13:20 (11:20 czasu polskiego - red).

 

ZOBACZ: Dmitrij Miedwiediew: Nie potrzebujemy świata bez Rosji

 

Z danych z serwisu Flight Radar wynika, że kilka krajowych lotów zostało przekierowanych na inne lotniska.

 

 

Wcześniej samoloty przez pewien czas krążyły w okolicy Sankt Petersburga. 

 

Media: Uruchomiono plan "Dywan"

Kanał Baza na Telegramie informuje, że wprowadzony został plan "Dywan". Oznacza on, że wszystkie samoloty muszą natychmiast wylądować lub opuścić określony obszar. Plan ten aktywowany jest w przypadku nielegalnego przekroczenia granicy lub pojawienia się niezidentyfikowanych obiektów w przestrzeni powietrznej. 

 

ZOBACZ: Białoruś: Opozycja twierdzi, że wysadziła rosyjski samolot. Eksplozja pod Mińskiem

 

"Baza" poinformowała około godz. 10 czasu polskiego, że plan "Dywan" został anulowany.

 

Kilka minut później miały miejsce pierwsza starty i lądowania po przerwie. Przestrzeń powietrzna została otwarta wcześniej niż planowano. 

 

- Poderwanie myśliwców w sytuacji, gdy jakiś niezidentyfikowany obiekt pojawia się w pobliżu portu lotniczego jest zupełnie normalnym działaniem. Tak samo zachowałoby się polskie lotnictwo, gdyby taki obiekt pojawił się np. w pobliżu Gdańska. Pytanie, co to za obiekt. Czy znowu mamy jakiś balonowy incydent? Pojęcie niezidentyfikowany obiekt latający jest bardzo pojemne - mówił na antenie Polsat News Juliusz Sabak z portalu Defence24. 

 

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie