Włochy: Ciała migrantów znalezione na plaży. Kilkadziesiąt ofiar

Świat
Włochy: Ciała migrantów znalezione na plaży. Kilkadziesiąt ofiar
Italian Red Cross
Bilans ofiar migrantów wciąż rośnie

Na plaży w południowych Włoszech znaleziono kilkadziesiąt ciał - podała agencja ANSA. W wyniku katastrofy statku śmierć poniosło co najmniej 58 osób. Na łodzi o długości 20-metrów znajdowało się blisko 200 migrantów. Wśród ofiar dwadzieścioro dzieci, w tym niemowlę.

Ciała migrantów odkryto na plaży w pobliżu miejscowości Steccato di Cutro nieopodal Crotone w południowych Włoszech. Doszło do katastrofy statku przewożącego migrantów - podała włoska agencja ANSA. Z włoskich i światowych mediów napływają doniesienia o ciałach wyrzuconych na brzeg oraz dryfujących w morzu. 

 

 

Początkowo informowano o około 30 ofiarach. Agencja AFP, powołując się na włoskie media, przekazała wiadomość o około 45 zmarłych.  

Ciała migrantów na plaży. 58 ofiar, jedna trzecia to dzieci

Aktualny bilans ofiar to 58 osób, z czego 20 to dzieci. Uratowanych zostało 80 pasażerów. Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała, że około 200 migrantów zostało stłoczonych w łodzi o długości 20 metrów. Wcześniej w południe włoska straż przybrzeżna w komunikacie cytowanym przez agencję Reutera poinformowała, że na łodzi znajdowało się ponad 120 osób. 

 

Wcześniej rzecznik włoskiej straży pożarnej przekazał Reutersowi, że wciąż trwa akcja ratunkowa z udziałem helikoptera, samolotu policyjnego, statków z państwowych oddziałów straży pożarnej, straży przybrzeżnej i granicznej, a także statków miejscowych rybaków, którzy zaangażowali się w poszukiwania. 

 

Wysokie fale zagrażały życiu wszystkich osób włączonych w poszukiwania migrantów. Para strażaków-ratowników, wyławiając ciała z wody, zmagała się z silnymi podmuchami wiatru i kilkumetrowymi falami rozbijającymi się o brzeg. 

 

Miejscowy ksiądz powiedział, że pobłogosławił ciała wszystkich osób, które znajdowały się na plaży.

Włochy. Rozbił się statek z migrantami. Wśród ofiar dzieci

Część ocalałych próbowała utrzymać ciepło, przytulając się do siebie pod kocami termicznymi i kołdrami. Zostali zabrani autobusem do tymczasowego schronienia - podała AP. 

 

Straż przybrzeżna wciągnęła na motorówkę dwóch unoszących się na morzu ocalałych cierpiących na hipotermię. Funkcjonariusze wyłowili też ze wzburzonego morza dryfujące ciało 8-letniego chłopca. Trzech zmarłych zostało znalezionych przez nurków daleko od wraku - ich ciała porwał silny prąd. 

 

AP, powołując się na włoskie media, poinformowała, że wśród ofiar było też kilkumiesięczne dziecko. Papież Franciszek ubolewał, że wśród ofiar są najmłodsi. - Modlę się za każde z nich, za zaginionych i za wszystkich tych migrantów, którzy przeżyli - mówił na pl. Świętego Piotra w niedzielę.

Włochy: Ciała migrantów na plaży. Media: Łódź wyruszyła z Turcji

Przekazując informacje z miejscowości Steccato di Cutro, państwowa telewizja zacytowała tych, którzy ocaleli. Według ich relacji, łódź wyruszyła pięć dni wcześniej z Turcji.

 

ZOBACZ: USA: Dwulatek wyszedł z domu na Florydzie, gdy rodzice spali. Wędrował po lesie

 

Wcześniej pojawiły się doniesienia, że przybysze pochodzili z Pakistanu i Afganistanu

Włochy: Giorgia Meloni wydała oświadczenie

Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła żal i smutek z powodu śmierci migrantów - informuje Reuters. "Rząd jest zaangażowany w zapobieganie wyjazdom migrantów" - napisano w oświadczeniu jej biura politycznego.

 

Strona włoska chce współpracy w przeciwdziałaniu nielegalnej migracji z krajami, których obywatele próbują przedostać się do Europy. 

dsk/wka/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie