Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: 24 lutego miliony z nas dokonały wyboru

Świat
Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: 24 lutego miliony z nas dokonały wyboru
Polsat News
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, przemawia do żołnierzy w rocznice wojny

24 lutego miliony z nas dokonały wyboru. Nie biała flaga, ale niebiesko-żółta. Nie uciekając, ale stawiając czoła - napisał prezydent Wołodymir Zełenski w pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Do wpisu dołączył nagranie, które pokazuje trudy wojny i dramat milionów Ukraińców.

W piątek mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku tuż przed godziną 5:00 czasu lokalnego, gdy w Polsce była godz. 4:00. Nastąpiło to kilka minut po ogłoszeniu przez Władimira Putina "specjalnej operacji wojskowej" mającej na celu "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy".

Zełenski: Jestem z was dumny

W piątek rano na Placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń Kijowa - prawosławny Sobór Mądrości Bożej, prezydent Zełenski dziękował ukraińskim żołnierzom. 

 

- Szanujemy każdego, kto stał się żołnierzem Ukrainy i pamiętamy o wszystkich, którzy ratowali Ukraińców. Pamiętamy o każdym, którzy poświęcił swoje życie w obronie Ukrainy - mówił. 

 

Podkreślił, że wolność Ukrainy utrzymali bohaterowie. 

 

- Zwracam się teraz do ciebie: ukraiński żołnierzu, ratowniku Ukraińców, pomocniku państwa. Zwracam się do ciebie po roku decydującej walki o niepodległość Ukrainy. I w tym miejscu, chcę powiedzieć wam wszystkim, którzy walczą o Ukrainę i żyją z nią w sercu: Jestem z was dumny - dodał.

 

Zełenski: Rok bólu, smutku, wiary i jedności

"24 lutego miliony z nas dokonały wyboru. Nie biała flaga, ale niebiesko-żółta. Nie uciekając, ale stawiając czoła. Opór i walka" - napisał w pierwszą rocznicę inwazji prezydent Zełenski. 

 

"Był to rok bólu, smutku, wiary i jedności. I w tym roku pozostaliśmy niepokonani. Wiemy, że rok 2023 będzie rokiem naszego zwycięstwa!" - dodał.

 

Wojna w Ukrainie

24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od wschodu i południa oraz od północy z terytorium Białorusi. Ukraina została również zaatakowana z okupowanego przez Rosję od 2014 roku Krymu i kontrolowanej przez zależnych od Moskwy separatystów części Donbasu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rok pełnoskalowej inwazji Rosji. Niepowodzenie planu Putina

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny, zakazując opuszczania kraju mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat, a dziesiątki tysięcy Ukraińców chwyciło za broń, wstępując do jednostek Obrony Terytorialnej.

 

Od początku inwazji ponad 8 mln ludzi uciekło z Ukrainy, w tym 1,5 mln do Polski - informuje ONZ. Wśród krajów niegraniczących z Ukrainą najwięcej uchodźców przyjęły Niemcy (ponad 880 tys.) i Czechy (490 tys.). Większość uchodźców stanowią kobiety, dzieci i osoby starsze. Kolejne 8 mln osób zostało przesiedlonych wewnątrz terytorium Ukrainy.

pgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie