Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jens Stoltenberg: Putin gotuje się do dalszej wojny

Polska
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jens Stoltenberg: Putin gotuje się do dalszej wojny
PAP/Marcin Obara
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie

Putin gotuje się do dalszej wojny, musimy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy - powiedział podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki szef NATO Jens Stoltenberg. W spotkaniu, którego gospodarzem jest Andrzej Duda udział wziął prezydent USA Joe Biden. - Artykuł 5. jest to święty, nienaruszalny artykuł podpisany przez NATO - przypomniał przywódcom dziewięciu państw wschodniej flanki Sojuszu.

W środę przed godz. 15 do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie zjechali przywódcy państw wschodniej flanki NATO oraz przebywający z wizytą w Polsce prezydent USA Joe Biden. Spotkanie odbywa się w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki. 

 

Przy wspólnym stole razem z Dudą, Bidenem i Stoltenbergiem zasiedli przywódcy Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. 

Stoltenberg: Putin gotuje się do dalszej wojny

- Wizyta prezydenta Bidena w Kijowie pokazała rosnące wsparcie USA dla Ukrainy i tej części Europy - podkreślił Stoltenberg. Szef NATO zaznaczył, że "Putin gotuje się do dalszej wojny, musimy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy". 

 

Duda stwierdził, że "agresja Rosji na Ukrainę zmieniła historię naszej części Europy". 

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: Trwa wojna na wyniszczenie. Sojuszniczy zwiększają produkcję amunicji dla Ukrainy

 

Natomiast zdaniem prezydenta Rumunii "obecność NATO w regionie musi być wzmacniana. - Jesteśmy zwolennikami perspektywy euroatlantyckiej Ukrainy - powiedział. 

Biden: Art. 5. NATO święty i nienaruszany

Prezydent USA zaczął swoje przemówienie od zapewnienia o jedności sojuszniczej wobec państw wschodniej flanki NATO. 


- Jesteśmy silni, coraz silniejsi, i mówię koleżankom i kolegom w tym gronie, że to zaszczyt, że mogę być z wami, tak silnymi sojusznikami w NATO - powiedział Biden. 

 

ZOBACZ: Wschodnia flanka NATO. Jakie ma znaczenie dla Sojuszu?

 

Amerykański prezydent przypomniał, że B9 powstała w 2015 roku, a jej powołanie było reakcją na rosyjską agresję wobec Ukrainy w 2014 roku.

 

- Teraz zbliżamy się do pierwszej rocznicy kolejnej agresji Rosji i jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni (...). Jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, ale też o demokracji, bezpieczeństwie i pokoju na całym świecie - wymieniał. 

 

Biden podkreślił, że "artykuł 5. jest to święty, nienaruszalny artykuł podpisany przez NATO, który oznacza zobowiązanie względem każdego narodu, każdego państwa Sojuszu". 

Przywódcy B9 wydali oświadczenie 

Zakończyło się spotkanie Budapesztańskiej Dziewiątki w Pałacu Prezydenckim. Zgromadzeni przywódcy wydali wspólne oświadczenie. 

 

"Rosja jest najpoważniejszym zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa. Sojusznicy są przywiązani do wdrożenia nowej podstawy odstraszania i postawy obronnej NATO oraz do wzmacniania sojuszniczej obecności wojskowej w naszych krajach " - czytamy.

 

"W najostrzejszych słowach potępiamy wojnę napastniczą Rosji. Osoby odpowiedzialne za okrucieństwa i zbrodnie wojenne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności" - stwierdzają przywódcy krajów Europy środkowo-wschodniej. 

 

ZOBACZ: Andrzej Duda w CNN: Jeśli będzie taka potrzeba, przekażemy Ukrainie samoloty bojowe

 

Kolektywnie zaznaczyli, że należy utrzymać presię na Rosję. "Potępiamy także wszystkich, łącznie z Białorusią, którzy aktywnie ułatwiają prowadzenie przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie" - podano. 

 

Przywódcy B9 podkreślili, że wspierają "euroatlantyckie aspiracje Ukrainy". 

ap/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie