Nowy rozkład PKP Intercity. Dodatkowe połączenia, duże zmiany w Warszawie

Polska
Nowy rozkład PKP Intercity. Dodatkowe połączenia, duże zmiany w Warszawie
Polsat News
Od 12 marca nowy rozkład na kolei

Od 12 marca będzie obowiązywać nowy rozkład PKP Intercity. Uruchomione zostaną nowe połączenia, niektóre pociągi pojadą okrężnymi trasami, a na części odcinków ruszy zastępcza komunikacja autobusowa. Spore zmiany szykują się na warszawskich stacjach - dalekobieżne składy zatrzymają się przy peronach Warszawy Młynów, gdzie pasażerowie przesiądą się do drugiej linii stołecznego metra.

12 marca wejdzie z życie druga z zaplanowanych pięciu rocznych korekt, które mają dostosować kursowanie pociągów do trwających na kolei prac modernizacyjnych, m.in. na stacji Warszawa Zachodnia. Z tego względu pasażerowie podróżujący do stolicy, z niej oraz przejeżdżający przez Warszawę muszą dostosować się do zmian.

Nowe stacje w Warszawie. PKP Intercity zatrzyma się na Młynowie

Wybrane pociągi PKP Intercity pojadą warszawską linią obwodową (nr 20), zatrzymując się na stacji Warszawa Młynów. Jak tłumaczy PKP, takie rozwiązanie ma umożliwić wygodną przesiadkę do linii metra M2 i szybki dojazd do Centrum oraz na prawobrzeżną część Warszawy. 


Nowy postój został wyznaczony również przy peronie nr 9 Warszawy Zachodniej, co ma ułatwić przesiadkę na inne pociągi kursujące przez tę stację w obu kierunkach. PKP informują, że na dworcu ma zostać uruchomione dodatkowe zejście z kładki, dzięki czemu podróżni będą mogli dojść do pozostałych peronów bez konieczności schodzenia do tunelu. 

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu: Ceny biletów spadną we wszystkich pociągach PKP Intercity


W stolicy trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego, w związku z czym wprowadzono zastępczy rozkład jazdy. Ponad 110 pociągów zostanie skierowanych przez stację Warszawa Gdańska. Część składów będzie kursowała w skróconej relacji do i z Warszawy Centralnej lub Warszawy Wschodniej. 

Nowe połączenia z Pomorza i Krakowa 

12 marca uruchomiony zostanie pociąg EIP (Pendolino), który połączy Katowice z Trójmiastem, zatrzymując się po drodze w Sosnowcu, Warszawie i Malborku. Z kolei od 15 maja mieszkańcy Pomorza zyskają nowe połączenie do Bielska-Białej przez Warszawę w postaci szybkiego Pendolino. 

 

ZOBACZ: Opóźnienia pociągów PKP Intercity. Powodem utrudnienia na Centralnej Magistrali Kolejowej


W maju na trasie Warszawa-Kraków pojawi się pociąg IC Kinga. Będzie kursował codziennie, a po drodze zatrzyma się między innymi w Radomiu i Kielcach. Od maja z Krakowa będzie można dojechać do Bydgoszczy, dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Kazimierz kursującego na trasie Kraków - Łódź Fabryczna.   

Przywrócony ruch kolejowy. Zmiana tras 

Nowy rozkład uwzględnia koniec prac modernizacyjnych na linii kolejowej nr 358. Na odcinku Poznań – Zielona Góra – Poznań przywrócony zostanie ruch pociągów, a połączenie pomiędzy miastami będzie funkcjonowało bez zastępczej komunikacji autobusowej. 


W związku z naprawą mostu w Grudziądzu skład TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia Główna – Katowice pojedzie trasą okrężną przez Iławę Główną. Do pomijanych stacji: Sztum, Kwidzyn i Grudziądz podróżnych dowiozą autobusy komunikacji zastępczej. 


Mieszkańcy Dębicy, Rzeszowa i Strzyżowa nad Wisłokiem zyskają możliwość dojazdu między innymi do Krakowa, Tarnowa, Sanoka czy Zagórza dzięki skierowaniu przez te miasta składów TLK Bieszczady, TLK Wetlina i TLK Połoniny.

 

ZOBACZ: Wykoleił się pociąg na trasie Kijów-Warszawa. W sprawie wszczęto postępowanie karne


Z powodu naprawy linii kolejowej nr 38 od 4 maja zamknięty zostaje odcinek Giżycko – Sterławki Wielkie. W związku z pracami IC Mamry pojedzie w relacji skróconej do Olsztyna Głównego, a odwołany zostanie pociąg IC Niegocin


W dniach 13 - 17 marca oraz 29 maja - 7 czerwca pociągi TLK Karpaty relacji Zakopane – Gdynia Główna – Zakopane oraz IC Warmia relacji Olsztyn Główny – Kraków Główny pojadą trasą okrężną przez Zawiercie, Dąbrowę Górniczą i Trzebinię

Zastępcza komunikacja autobusowa 

W związku z modernizacją tunelu na linii nr 274 na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów w dniach 12 marca - 12 kwietnia na odcinku Janowice Wielkie – Szklarska Poręba Górna – Janowice Wielkie uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi IC Śnieżka oraz na odcinku Janowice Wielkie – Jelenia Góra – Janowice Wielkie dla pozostałych pociągów kończących lub rozpoczynających bieg w Jeleniej Górze: 


IC Karkonosze relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.; 
IC Pomorzanin relacji Gdynia Gł. – Jelenia Góra – Gdynia Gł.; 
TLK Sudety relacji Kraków Gł. – Jelenia Góra – Kraków Gł.; 
TLK Orzeszkowa relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.; 
IC Mehoffer relacji (Przemyśl Gł.) Wrocław Gł.  – Jelenia Góra – Wrocław Gł. (Przemyśl Gł.). 

 

ZOBACZ: Biały Dunajec. Ewakuacja pasażerów z pociągu. Na trakcję kolejową spadła linia wysokiego napięcia


Od 8 maja na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz zostanie wstrzymany ruch pociągów IC Witos oraz IC San. W zamian uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

adn/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie