Rosja. Władimir Putin: Rosja zrobiła wszystko, aby pokojowo rozwiązać ten problem

Świat
Rosja. Władimir Putin: Rosja zrobiła wszystko, aby pokojowo rozwiązać ten problem
Reuters
Władimir Putin, prezydent Rosji

Ukraińcy sami stali się zakładnikami reżimu kijowskiego i jego zachodnich panów, którzy faktycznie okupowali ten kraj w sensie politycznym, militarnym, ekonomicznym, przez dziesięciolecia niszczyli ukraiński przemysł i grabili zasoby naturalne - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin twierdząc, że Rosja "nie jest w stanie wojny z narodem ukraińskim".

Prezydent Władimir Putin wygłosił we wtorek orędzie do posłów obu izb parlamentu oraz do dowódców wojskowych, dotyczące Ukrainy. Zawiera ono szereg kłamstw na temat wojny w Ukrainie oraz działań Zachodu.

Putin: Rosja zrobiła wszystko, aby pokojowo rozwiązać ten problem

- Rok temu w celu ochrony ludzi na naszych historycznych ziemiach, zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju, likwidacji zagrożenia ze strony reżimu neonazistowskiego, który pojawił się na Ukrainie po zamachu stanu w 2014 roku, podjęto decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej". I krok po kroku, starannie i konsekwentnie będziemy rozwiązywać stojące przed nami zadania - zapewniał w propagandowej przemowie Putin.

 

Putin stwierdził, że Rosja zrobiła wszystko, "naprawdę wszystko, co było możliwe, aby pokojowo rozwiązać ten problem, cierpliwie negocjowaliśmy pokojowe wyjście z tego najtrudniejszego konfliktu". - Ale za naszymi plecami przygotowywany był zupełnie inny scenariusz. Obietnice zachodnich władców, ich zapewnienia o pragnieniu pokoju w Donbasie okazały się, jak teraz widzimy, fałszerstwem, okrutnym kłamstwem - powiedział.

 

ZOBACZ: Joe Biden w Polsce. Kreml: Będziemy się uważnie przyglądać wydarzeniom w Polsce

 

Według prezydenta Rosji jeszcze przed początkiem wojny w Ukrainie, którą nazwał "specjalną operacją wojskową" "Kijów negocjował z Zachodem dostawy systemów obrony powietrznej, samolotów bojowych i innego ciężkiego sprzętu na Ukrainę. Pamiętamy też próby zdobycia przez reżim kijowski broni jądrowej, bo mówiliśmy o tym publicznie".

 

- Stany Zjednoczone i NATO szybko rozmieściły swoje bazy wojskowe i tajne laboratoria biologiczne w pobliżu granic naszego kraju, opanowały teatr przyszłych działań wojennych w toku manewrów, przygotowały podporządkowany im reżim kijowski, zniewoloną przez siebie Ukrainę, do wielkiej wojny. I dziś się do tego przyznają – przyznają to publicznie, otwarcie, bez wahania - mówił Putin.

 

Putin obiecuje specjalny fundusz dla rodzin poległych żołnierzy

Prezydent Putin powiedział, że rozumie, jak trudna jest sytuacja rodzinom rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli walcząc na Ukrainie i poinformował, że zapewni im "celowe wsparcie" z nowego specjalnego funduszu.

 

- Wszyscy rozumiemy, rozumiem, jak nieznośnie ciężko jest teraz żonom, synom, córkom poległych żołnierzy, ich rodzicom, którzy wychowali godnych obrońców Ojczyzny – powiedział Putin.

Putin: Na Zachodzie pedofilia jest normą

Putin stwierdził w swoim orędziu, że "pedofilia stała się normą na Zachodzie".

 

- Spójrzcie na to, co robią własnym narodom: niszczenie rodzin, tożsamości kulturowych i narodowych oraz perwersja, która jest wykorzystywaniem dzieci aż do pedofilii, są reklamowane jako norma… a księża są zmuszani do błogosławienia tego samego… małżeństw homoseksualnych – powiedział Putin.

 

- Jak się okazało, Kościół anglikański planuje rozważyć ideę Boga neutralnego pod względem płci... Miliony ludzi na Zachodzie rozumieją, że są prowadzeni do prawdziwej duchowej katastrofy- dodał.

Putin: Cała planeta jest zaśmiecona amerykańskimi wojskami

- Żaden kraj na świecie nie ma takiej liczby baz wojskowych za granicą, jak Stany Zjednoczone Ameryki. Są ich setki - chcę to podkreślić - setki baz na całym świecie, cała planeta jest zaśmiecona, wystarczy spojrzeć na mapę - powiedział.

 

Putin twierdził, że zdaniem "ekspertów amerykańskich w wyniku wojen – chcę na to zwrócić uwagę: nie my wymyśliliśmy te liczby, Amerykanie sami je podają – w wyniku wojen, które Stany Zjednoczone rozpętały po 2001 roku, zginęło prawie 900 tys. osób, ponad 38 mln zostało uchodźcami."

 

- Wszystko to chcą teraz po prostu wymazać z pamięci ludzkości, udają, że nic się nie stało. Ale nikt na świecie o tym nie zapomniał i nie zapomni - dodał.

 

- W latach 30. Zachód otworzył drogę nazistom do władzy w Niemczech, a w naszych czasach czyni Ukrainę antyrosyjską. Projekt ten nie jest nowy, sięga XIX wieku, był pielęgnowany w Austro-Węgrzech i Polsce, aby oderwać te terytoria od naszego kraju - podkreślił.

Putin: Nie jesteśmy w stanie wojny z narodem ukraińskim

Putin ocenił, że Rosja "nie jest w stanie wojny z narodem ukraińskim". - Ukraińcy sami stali się zakładnikami reżimu kijowskiego i jego zachodnich panów, którzy faktycznie okupowali ten kraj w sensie politycznym, militarnym, ekonomicznym, przez dziesięciolecia niszczyli ukraiński przemysł i grabili zasoby naturalne - powiedział.

 

Według niego "odpowiedzialność za podżeganie do konfliktu ukraińskiego, za eskalację, za wzrost liczby jego ofiar spoczywa wyłącznie na zachodnich elitach i oczywiście na obecnym reżimie kijowskim, dla którego Ukraińcy są tak naprawdę obcy. Obecny reżim ukraiński służy nie interesom narodowym, ale interesom krajów trzecich. Zachód używa Ukrainy zarówno jako taranu przeciwko Rosji, jak i poligonu-  dodał.

 

Na koniec przemówienia Putin ogłosił zawieszenie udziału Rosji w porozumieniu Nowy START, uznając za jakoby "niedopuszczalne" dążenia Waszyngtonu do przeprowadzania inspekcji rosyjskiego arsenału nuklearnego.

Podolak: Putin jest w zupełnie innej rzeczywistości

Do przemówienia Putina odniósł się doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

 

- Jest w zupełnie innej rzeczywistości, w której nie ma możliwości prowadzenia dialogu o sprawiedliwości i prawie międzynarodowym – powiedział Reuterowi.

 

Jak dodał na TT, według Putina wszędzie są "naziści, Marsjanie i teorie spiskowe". 

 

 

 

pgo / Reuters / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie