Niespodziewana wizyta. Prezydent USA Joe Biden w Kijowie

Świat
Niespodziewana wizyta. Prezydent USA Joe Biden w Kijowie
PAP/EPA/PRESIDENT OF UKRAINE VOLODYMYR ZELENSKY HANDOUT
Joe Biden i Wołodymyr Zełenski

Joe Biden przybył w poniedziałek do Kijowa. Informacje o niezapowiedzianej wizycie prezydenta USA potwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski. Podczas wizyty w Ukrainie Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej warty 500 mln dolarów.

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim i złożył wieńce pod ścianą pamięci żołnierzy poległych w wojnie z Rosją.

 

"Witamy w Kijowie. Pana wizyta jest bardzo ważnym sygnałem wsparcia dla wszystkich Ukraińców" - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

Na zdjęciu opublikowanym przez głowę państwa widać obu przywódców na tle amerykańskich i ukraińskich flag.

 

 

"Jestem w Kijowie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę; spotkam się z prezydentem Zełenskim" - napisał Joe Biden na Twitterze.

 

"Kiedy prawie rok temu Putin rozpoczynał inwazję, uważał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Myślał, że nas przeżyje. Ale śmiertelnie się mylił" - dodał.

 

 

"Potwierdzone, Joe Biden w Kijowie. Witamy Panie Prezydencie!" - informowała wcześniej na Twitterze ukraińska parlamentarzysta Łesia Wasylenko.

 

 

"Mężczyzna bardzo podobny do Joe Bidena został zauważony w pobliżu katedry św. Michała w Kijowie" - podała wcześniej NEXTA.

 

Joe Biden i Wołodymyr Zełenski o pomocy wojskowej

Wołodymyr Zełenski poinformował, że podczas spotkania w Kijowie rozmawiał z Joe Bidenem o broni dalekiego zasięgu.

 

- Waszyngton zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący m.in. amunicję do systemów rakietowych HIMARS. Poza tym budujemy "koalicję czołgową", rozmawialiśmy też o pociskach dalekiego zasięgu. To wszystko jest sygnałem, że Rosja nie ma szans w tej wojnie - powiedział Zełenski.

 

ZOBACZ: Rusłan Stefanczuk: Ukraina liczy na zaproszenie do NATO na szczycie w Wilnie

 

- Wizyta Joe Bidena w Kijowie pokazuje wagę i siłę naszych relacji z USA - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia po rozmowie z prezydentem USA.

 

- Dziękuję prezydentowi Bidenowi i wszystkim Amerykanom za potęgę tej współpracy ukraińsko-amerykańskiej; Ukraina zwycięży - dodał.

"Efekty rozmów będą widoczne na polu bitwy"

Prezydent Ukrainy stwierdził też, że efekty poniedziałkowych rozmów z Bidenem na temat dostaw uzbrojenia "będą widoczne na polu bitwy". Dodał również, że Ukraina pracuje z USA nad nowymi sankcjami wobec Rosji.

 

- Trzeba stworzyć osobny trybunał do sądzenia Rosji - stwierdził Zełenski.

 

WIDEO: Spotkanie Zełenskiego i Bidena w Kijowie

 

 

- To niezwykłe, że wszyscy powstali, że wszyscy starali się przeciwstawić tej napaści - powiedział z kolei prezydent Biden o agresji Rosji na Ukrainę. Podkreślił, że Kijów ma szczególne miejsce w jego sercu.

 

ZOBACZ: Joe Biden w Polsce. Będzie spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim? Rzecznik MSZ komentuje

 

- Cały świat pomaga bronić się Ukrainie. Wdrożyliśmy bezprecedensowe sankcje - zwrócił uwagę amerykański przywódca. - Cały świat podziwia bohaterską postawę Ukraińców - dodał.

 

- Wolność jest bezcenna i warta tego, by toczyć o nią walkę - powiedział amerykański przywódca.

 

Biden stwierdził, że dziesiątki tysięcy Rosjan uciekają ze swojego kraju, a gospodarka Rosji jest słaba. - Władimir Putin liczył, że nie będziemy w stanie zebrać koalicji, ale źle to rozegrał - przekazał. 

 

Prezydent USA przekazał też: - Skierujemy miliardy dolarów, żeby zapewnić funkcjonowanie ukraińskiego społeczeństwa.

 

Wcześniej na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy w związku wizytą "ważnego gościa" z Zachodu. Syreny w stolicy zawyły o godzinie 11.34 (godz. 10.34 w Polsce).

an/dk/polsatnews.pl/PAP/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie