Paweł Jabłoński w "Gościu Wydarzeń": Wizyta Joe Bidena to dowód na dobre relacje polsko-amerykańskie

Polska
Paweł Jabłoński w "Gościu Wydarzeń": Wizyta Joe Bidena to dowód na dobre relacje polsko-amerykańskie
Polsat News
Paweł Jabłoński

- Bardzo ważne, że do wizyty Joe Bidena w Polsce dochodzi bezpośrednio przed rocznicą inwazji Rosji w Ukrainie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w Polsat News. - Informacje na temat szczegółów wizyty prezydenta USA i wydarzeń temu towarzyszących pojawią się niedługo - dodał. Joe Biden będzie w Polsce w dniach 21-22 lutego.

- Myślę, że jest duża szansa na podjęcie ważnych decyzji w trakcie wizyty Joe Bidena - powiedział Paweł Jabłoński w "Gościu Wydarzeń" u Katarzyny Zdanowicz. - To też bardzo mocny sygnał politycznego poparcia, wbrew kalkulacjom Putina - dodał.

 

Na pytanie, czy do Polski w trakcie wizyty Joe Bidena przyjedzie Wołodymyr Zełenski, wiceminister MSZ nie odpowiedział wprost, jednocześnie poinformował, z lekkim uśmiechem, że konkretne informacje będą niebawem dostępne.

 

- Mam nadzieję, że wiadomości na temat wszystkich szczegółów wizyty prezydenta Bidena i innych wydarzeń, które będą miały miejsce w tym tygodniu, będziemy mogli podać być może już jutro (w poniedziałek - red.) - powiedział Jabłoński.

 

ZOBACZ: Joe Biden w Polsce. Będzie spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim? Rzecznik MSZ komentuje

 

- Wizyta Joe Bidena w Polsce to odzwierciedlenie tego, jak dobre są stosunki polsko-amerykańskie i jak ważnym państwem z punktu widzenia całej koalicji na rzecz bezpieczeństwa w Europie jest Polska - powiedział wiceminister. - Dzieje się dużo dobrego, jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy - zauważył.

 

- To, co możemy z całą pewnością powiedzieć, to że mieliśmy rację: Ukraina potrafi wykorzystać pomoc sojuszników - przekazał wiceminister. - Dzięki dostawom uzbrojenia odzyskano region charkowski i region chersoński - dodał.

"Przekazanie samolotów Ukrainie to powinna być decyzja sojuszników"

Jabłoński zauważył, że dziś jest potrzebna kontynuacja wsparcia. - Możemy sprawić, że Kijów wygra tę wojnę - przekazał.

 

- Jeśli zaś chodzi o przekazanie samolotów Ukrainie, powinna to być decyzja sojuszników - powiedział minister. - Wiele państw się do tego nie garnie, tak samo jak do przekazywania czołgów w przeszłości. To też jest pewien proces - stwierdził. Minister dodał, że dzięki Polsce udało zbudować się koalicję poparcia dla wysyłania uzbrojenia do Ukrainy.

 

WIDEO: Paweł Jabłoński w "Gościu Wydarzeń": Wizyta Joe Bidena to dowód na dobre relacje polsko-amerykańskie

 

 

- Jeśli pozwolimy, by Rosja tę wojnę wygrała, to jesteśmy następni w kolejce - powiedział wiceminister. - Także dzięki akcji dyplomatycznej polskich polityków, Europa teraz zwiększa produkcję amunicji - powiedział Jabłoński.

 

- Prezydent USA musi podjąć decyzję na poziomie NATO, aby zwiększyć kontyngent żołnierzy amerykańskich w Polsce - powiedział wiceminister. - Liczymy na stałą obecność żołnierzy amerykańskich. To dziś Polska jest krajem frontowym Sojuszu. Ważne jest też, aby przestały być w NATO państwa dwóch kategorii - przekazał.

"Reżim w Mińsku jest nieprzyjazny Polsce"

- Nie zapominamy także o Mołdawii. Jeśli Rosja przejęłaby kontrolę polityczną nad tym krajem, to byłby to duży problem dla Europy - powiedział Jabłoński o sytuacji w Mołdawii. - Było by to zaplecze dla działań Kremla - dodał.

 

Wiceminister Jabłoński stwierdził, że obserwuje z uwagą sytuację na przejściu granicznym z Białorusią. - Obecne korki na granicy mogą być chwilowe. Ale patrząc na politykę Mińska, musimy być gotowi, że podjęte zostaną kolejne kroki - powiedział.

 

ZOBACZ: Paweł Jabłoński: koszt utrzymania miliona ukraińskich uchodźców to nawet 10 mld zł

 

- Białoruś jest nieprzyjazna Polsce. Tam jest więzionych ponad tysiąc osób w ciężkich warunkach - podsumował Jabłoński.

 

Poprzednie wydania "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

mbl/map / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie