Orkan Otto nad Polską. Ostrzeżenia przed niebezpiecznym wiatrem. Możliwe trąby powietrzne

Polska
Orkan Otto nad Polską. Ostrzeżenia przed niebezpiecznym wiatrem. Możliwe trąby powietrzne
Polsat News/windy.com
Orkan Otto dotrze do Polski

Orkan Otto zmierza do Polski. Ostrzeżenia obowiązują na terenie całego kraju. Wiatr może w porywach osiągnąć nawet 125 km/h. Możliwe, że pojawią się trąby powietrzne. - Pamiętajmy, że wiatr, który wieje z prędkością powyżej 70 km/h już jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia - powiedział na antenie Polsat News rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Najmocniej będzie wiało nad Bałtykiem.

Orkan Otto za kilka godzin dotrze do Polski. Początkowo huraganowe wiatry były nazywane cyklonem Ulf, jednak część europejskich służb pogodowych sklasyfikowały nadchodzący front jako orkan, co świadczy o jeszcze większym  niebezpieczeństwo.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla całego kraju. Najwyższy, trzeci stopień alertów obowiązuje na wybrzeżu. Choć wiatr będzie wiał ze średnią prędkością do 70 km/h, to najgroźniejsze będą jego porywy. 

 

Nasilenie wiatru spodziewane jest w piątkowe popołudnie oraz w sobotę. 

Orkan Otto nad Polską. Alert RCB dla calej Polski 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do użytkowników telefonii komórkowej w całej Polsce. 

 

"Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - poinformowano. 

Orkan Otto nad Polską. Możliwe trąby powietrzne

- Najniebezpieczniej będzie w północnej Polsce. Porywy wiatry od 105 do nawet 125 km/h. To jest pas nadmorski w woj. zachodniopomorskim i woj. pomorskim - mówił na antenie Polsat News rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. 

 

 

Orkan Otto może wywołać na północy kraju intensywne opady deszczu. - Tym opadom mogą towarzyszyć burze. Mogą tworzyć się również trąby powietrzne - dodał rzecznik. 

Orkan Otto nad Polską. "Zagrożenie dla życia i zdrowia" 

W pozostałej części kraju orkan Otto również da o sobie znać. 

 

- W całej Polsce będzie niebezpiecznie i wietrznie. Pamiętajmy, że wiatr, który wieje z prędkością powyżej 70 km/h już jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Na północny będzie to wiatr huraganowy. Na Bałtyku sztorm, wiatr będzie wiał z prędkością 12 w Skali Beauforta - informuje rzecznik. 

 

W górach wiatr powieje w porywach z prędkością do 150 km/h. 

ZOBACZ: POGODA DŁUGOTERMINOWA NA 45 DNI

 

WIDEO: Ostrzeżenia przed huraganowym wiatrem

Orkan Otto. Loty z Polski przekierowane

Huraganowe wiatry przesuwają się z zachodu. Orkan Otto nad Bałtykiem pojawi się w nocy z piątku na sobotę. 

 

- Wynika to z układu niskiego ciśnienia, który jest nad północną Europą. Różnica ciśnienia pomiędzy centralnym punktem tego niżu, a pozostałą częścią Europy jest tak duża, że powstają silne porywy wiatru - tłumaczył na antenie Polsat News Grzegorz Walijewski z IMGW. 

 

Orkan Otto w nocy z czwartek na piątek uderzył w Wielką Brytanię. Najmocniej wieje w Szkocji i północnej Anglii. Porywy wiatru pod osiągają nawet 125 km/h - podaje "Daily Mail". 

 

 

Brytyjskie media informują, że wichury paraliżują transport. Przez silny wiatr lotnisko w Leeds nie przyjęło kilku samolotów. Loty linii Wizzair z Wrocławia, Krakowa, Wrocławia oraz linii Aer Lingus z Dublina i Belfastu zostały przekierowane na lotnisko w Liverpoolu. 

 

Huraganowy wiatr utrudnia także podróże koleją oraz promami. Lokalne służby ostrzegają przed możliwymi uszkodzeniami budynków, przerwami w dostawach prądu i wysokimi falami na Morzu Północnym. 

dsk/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie